A választási regisztráció hátrányain elmélkedik a Fidesz

Hiába érvelt az elmúlt hetekben a választások előtti regisztráció mellett maga Orbán Viktor is, a kormánypárti képviselők szerint továbbra sem biztos, hogy végül bevezetik-e az új rendszert.

2012. augusztus 23., 20:45

A Fideszben továbbra sem veszik biztosra, hogy bevezetik-e végül a választások előtti regisztrációt, derül ki azokból a beszélgetésekből, amelyeket kormánypárti képviselőkkel folytatott az

Index.

A Fidesz egyik ismertebb politikusa az Indexnek azt mondta: bár nagyobb az esélye annak, hogy a javaslat valamilyen formában megvalósul, jelenleg nem vehető száz százalékig biztosnak, hogy a regisztrációt bevezetik. A politikus szerint azért is nyitott a kérdés, mert a regisztrációt a kormánypártban nem támogatja mindenki. Gulyás Gergely, a fideszes képviselő a múlt héten a 168 Órának adott interjúban arról beszélt, hogy több érvet lát a javaslat ellen, mint mellette. Gulyás szerint az előzetes regisztráció inkább az LMP-nek és a Jobbiknak kedvezne, nem pedig a Fidesznek. Gulyás véleménye azért különös, mert többen viszont úgy vélik, hogy a regisztrációt inkább a Fidesz tudná kihasználni, mivel hagyományosan aktív a szavazótábora.

A kormánypárti forrás szerint azt, hogy a Fidesz végül beáll-e a javaslat mögé, nagyban meghatározza majd a vidéki kormánypárti képviselők véleménye. A vidéki képviselők nem filozófiai alapon állnak hozzá a kérdéshez, hanem azt mérik fel, hogy a vidéken élő emberek mennyire hajlandóak a regisztrációra. A forrás szerint nem túl kedvező az sem, hogy a Nézőpont Intézet augusztus közepén ismertetett felmérése szerint a megkérdezetteknek mindössze 25 százaléka ért egyet a regisztrációval, 70 százalékuk azonban azt szeretné, hogy mindenki szavazhasson.

Egy másik kormánypárti képviselő arról beszélt az Indexnek, hogy az előzetes regisztrációról szóló javaslatból nem lesz semmi. A politikus szerint a regisztrációról folyó vita ahhoz hasonló, mint amikor az új alkotmány tavalyi vitája során felmerült a gyerekek után járó szavazati jog bevezetése. Szerinte ebben a kérdésben is megszólalt több kormánypárti politikus, a javaslatból végül mégsem lett semmi.

Mivel a végleges döntés még nem született meg, így a képviselők is csak találgatni tudtak arról, hogy a gyakorlatban hogyan működne az új rendszer. A kormánypárti politikusok többek között arra számítanak, hogy a feliratkozással a korábbiakhoz képest szelídebb lenne a választási kampány. Ezt azzal magyarázták, hogy a regisztráltak között alacsony lesz a bizonytalanok aránya, a többségük elkötelezett lesz valamelyik párt felé. Ezért a kampányidőszakban a pártok a saját táboruk mozgósítására koncentrálnak, a többi párt szimpatizánsainak megnyeréséről lemondanak. A szelídebb kampány mellett szól az is, hogy a bizonytalanok figyelmét már nem kell erőseb impulzusokkal, az ellenfél sárba tiprására felkelteni, tették hozzá.