A szólás hosszú szabadsága
A minap robbant a legújabb MTV-bomba: ősztől megszűnik A szólás szabadsága, Krizsó Szilvia lekerül a képernyőről. A lapunk által megkérdezett tévések nem lepődtek meg. Azt mondják, zajlik a „normál” tisztogatás, amely év végére válhat teljessé. LAMPÉ ÁGNES írása.
– A műsor megszüntetéséről nincs információm. Nekem senki nem mondott semmit. Most a szabadságomat töltöm, ahogy minden nyáron. Ebben nincs semmi több – kommentálja a menesztéséről szóló híreket Krizsó Szilvia, akit külföldön értünk el telefonon.
Pedig akár lehetne is. Az elmúlt néhány hónapban ugyanis az MTV-nél jó pár műsort szüntettek meg.
– Az első jelentős akció a Nap-kelte kiiktatása volt. Medveczky Balázs megbízott ügyvezető alelnök egyik pillanatról a másikra távolíttatta el a képernyőről a produkciót – mondja Hábetler Helga, az MTV-t felügyelő kuratórium elnökségi tagja. – Előkészített lépés volt, hiszen a Ma reggelnek készen álltak a díszletei. Aztán Juszt Lászlónak A tévé ügyvédje című műsora került sorra, majd az A la carte. Ezek mind Medveczkynek a Fidesz felé tett gesztusai voltak. Miként az is, hogy Dobos Menyhért lett a műsorigazgató, a korábban Echo Tv-s és Lánchíd rádiós Élő Gábor a hírigazgató.
A korábbi hírigazgató, Bednárik Imre közös megegyezéssel távozott.
– Tavaly év végén a kuratórium a civilek miatt nem tudott elnököt választani. Akkor Bednárikot a kuratórium elnöksége cégvezetőnek nevezte ki, mert a közpénzekért mi felelünk, ám nem látunk bele a televízió gazdálkodásába – magyarázza Hábetler Helga. – Ezért kellett egy cégvezető az elnök nélküli televízióba. Bednárik kompetenciája erős volt, kifizetés és szerződés nem történhetett az ellenjegyzése nélkül.
Azt hallani: azzal, hogy Bednárik elvállalta a cégvezetést, amivel elvileg kontrollálhatta Medveczkyt, kivívta az ügyvezető alelnök haragját, bosszúját. Mivel Bednárik hírigazgatóként a választási irodát is vezette, ebből a pozíciójából összeférhetetlenség címén eltávolították. Helyére a korábbi közéleti főszerkesztő, Dobos Menyhért került, aki sportriporterek kezébe adta a választási műsort.
Neve elhallgatását kérő MTV-s forrásunk egyetért azzal, hogy Bednárik leváltásában vastagon benne van a politika. Úgy tudni: a műsorok közül A szólás szabadsága volt leginkább a Fidesz begyében, egyebek között azért, mert a főszerkesztő gyakran nem a párt sajtóosztályán keresztül, hanem közvetlenül hívta meg a vendégeket.
– A szólás szabadsága, ahogy minden évben, most is nyári szabadságon van. Az MTV új hírigazgatója és új programigazgatója jelenleg is dolgozik az új műsorstruktúrán. Ezért még nem dőlt el, mi lesz a címe a vasárnap esti heti politikai műsornak. Krizsó Szilvia az MTV egyik legfontosabb, Prima Primissima díjas műsorvezetője, akire továbbra is számítunk – mondja Kert Attila, az MTV kommunikációs igazgatója.
Elterjedt ugyanis, hogy Krizsó helyére Halász Zsuzsa volt KDNP-s szóvivő érkezik, aki pártszolgálata előtt, 2000-től a köztévé leginkább kormánypárti műsora, a Siklósi Beatrix által főszerkesztett A hét műsorvezetője volt.
– Halász Zsuzsának nem lesz vasárnap esti hírműsora, ráadásul egy másik osztály, a közéleti főszerkesztőség munkatársa – kontráz Kert Attila.
Másik MTV-s forrásunk úgy véli: az őszi struktúra továbbra is szürke marad.
– Az új műsorok sem hoznak új színt, maradnak a beszélő fejek, a lefényképezett rádió. Tervezés, pénz nincs, de még ambíció és szándék sincs, hogy igazi televíziót csináljanak. A vezetők nem tudják, milyen egy közszolgálati adó, és nem is fárasztják magukat azzal, hogy megértsék.
Forrásunk állítja: a tévé magas posztjaira sosem hozzáértés alapján választották ki a kádereket.
– Annak idején Rudi Zoltán elnöki pályázatáról is mindenki tudta a szakmában, hogy megvalósíthatatlan, blöff. És azt is tudtuk, senki sem kéri rajta majd számon, mert nem az a dolga, hogy televíziót csináljon. Ő is a bizalmi embereiből válogatta össze környezetét.
Rudi története szokványos. Miként Medveczky Balázsé is, aki eredetileg felvételvezetőként tevékenykedett. Rudi nevezte ki ügyvezető alelnöknek. Bizalmi embere lett.
És kinőtte magát.
– A műsorokról és az átszervezésekről is ő dönt. Önállóan vagy utasításra, legyen az ő titka – véli Hábetler.
Medveczkyről a kollégái úgy tartják, túlélésre játszik. Az MTV élén maradna, ezért teszi, amit elvárnak tőle. A tévések úgy tudják, minden fontos lépésről egyeztet Szalai Annamáriával, a Fidesz ORTT-s delegáltjával, az ORTT és az NHH összevonásával hamarosan létrejövő Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki posztjának várományosával.
És itt van még a köztévé székházügye is.
A régi székház eladását és az új épület bérleti szerződését az MSZP–SZDSZ-kormányzás idején kötötték. Támadta is a Fidesz, mondván, az MTV-re nézve rendkívül előnytelen feltételek miatt többmilliárdnyi közpénz folyik el. Informátorunk szerint fideszesektől annak idején azt lehetett hallani, a kormányváltás után láncon viszik el az aláírókat. Balsai István listáján a tizenegy leggyanúsabb ügy között szerepelt az MTV székházügye. Ehhez képest a Fidesz most még csak nem is említi. És hálából, hogy a kormány nem székházazik, a televízióban megindultak a tisztogatások. Miközben Medveczky sorra hajtja végre a változtatásokat, Czeglédi László, a kuratórium szocialisták által delegált elnöke az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága előtt látványosan támogatta a Fidesz médiatörvény-tervezetét, noha hazai és nemzetközi szervezetek tiltakoztak ellene.
Egy harmadik MTV-s forrásunk szerint viszont szimpla politikai térfoglalás zajlik, aminek semmi köze a székházépítéshez.
– Rudinak és Czeglédinek már nincs számottevő hatása a műsorokra és a kinevezésekre.
A köztévében azt rebesgetik, hogy a korábbi hírekkel ellentétben nem a Hír Tv csapata váltja a régi stábot, mert a szerződésüket úgy módosították, hogy távozásuk esetén súlyos lelépési pénzt kellene fizetniük. A Magyar Nemzettől sem várható jelentős átigazolás, mert a Fidesz nem szeretné kiüríteni a médiumot. Maradnak az Echo Tv-sek, akik ősztől várhatóan csapatostul érkeznek.
A vezérigazgatói posztra pedig talán Borókai Gábor (a Heti Válasz főszerkesztője), Szabó László Zsolt (volt MTV-elnök, jelenleg Echo Tv-vezérigazgató) és Gazsó L. Ferenc (a Magyar Hírlap volt főszerkesztője) neve vetődött fel. Gazsó L. Ferencet már többen látták is az épületben.
– Legkésőbb év végéig az új médiaszabályok szerint a teljes intézményt átalakítják. Aztán, amint hivatalba lép az új vezérigazgató, lezajlik a vérengzés is. Bízunk abban, talán nem hajítanak mindenkit utcára – véli forrásunk.
Másik segítőnk szerint inkább a kulcspozícióban lévőket cserélik le: a vezetésben és a képernyőn is.
– A menedzsment kilencven százaléka politikai újságíró vagy politikai vonalról érkezett. Eztán sem lesz ez másként. 1998-ban a Fidesz fordított fel mindent, 2002-ben az MSZP ültette a nyakunkra Rudit, aki szintén majdnem mindenkit elküldött. Bár ő legalább elegánsan tette: sokakat ugyan kivett az élvonalból, de háttérműsorokban engedte őket dolgozni.
Forrásunk megerősíti: a hírműsorokban tevékenykedők többsége 2002 előtt is az MTV-nél dolgozott. Az ő szintjükön volt ugyan átalakítás, de jobbára szakmai alapon.
– Most viszont ott is a politikai kritérium az első. Rövid távon néhány emberüket, például Halász Zsuzsát vagy Élő Gábort beemelik a rendszerbe, velük átfazonírozzák a műsorokat és a struktúrát. Majd az új vezérigazgató által mindent elfoglalnak.
Szakértők úgy látják: míg a baloldal az elmúlt években hagyta elveszni médiafelületeit, a Fidesz-közeli médiabefektetők tudatosan építették fel orgánumaikat.
Forrásunk szerint az MTV-ben zajló állandó „pártvetésforgó” a rendszerváltással egyidős. Az pedig soha nem volt fontos senkinek, mit is jelent a közszolgálati televíziózás.
– A politika markában vagyunk. És maradunk is.