A szegénység igazi arca: megélni 29 ezer forintból

Nagyné Böszöri Tünde és két gyereke havi harmincezer forintból él meg, amelyet családi pótlékként kap. Illetve nem él meg. A felháborodott anya többször sírta el magát a 168 Órának adott interjú alatt. Az eset pikantériája, hogy pont Miskolcról indult az Éhségmenet egy hónapja és pont a miskolci alpolgármester, Zsiga Marcell szerint meg lehet élni havi 47 ezer forintból. Tudósítás a mélyszegénységből.

2012. március 4., 13:30

- Mindenfele csak az ígérgetések vannak. De már a lakhatásom a két gyerekkel is veszélyben van, mert a közös költséget végrehajtásra adták. Ez 93420 Forint.

Nagyné Böszöri Tünde két gyerekkel él az avasi lakótelepen, Miskolcon. Az áramot kikapcsolták, visszakapcsoltatni többe kerülne, mint a havi jövedelmük. A végrehajtó hamarosan jelentkezik a közös költségért - ha nem tud fizetni, azt viszik, amit találnak a lakásban. Pedig nincs ott sok minden. Végső esetben a nő az utcára kerülhet, a gyerekek pedig állami gondozásba. Az egyik óvodás, a másik általános iskolás. A nagymama segíti őket, hozzá mennek ebédért. A szomszédokhoz viszi át a megmaradt ételt, mert nekik van működőképes hűtőjük.

– Sehol senki nem hall meg semmit - mondja sírva a telefonba. – Süket fülekre találok mindenütt. Bárhova megyek, bármerre.

A 168 Órának minden érintett azt mondta: megpróbálnak segíteni a családon, de sajnos nincsenek egyedül. – Nyomorognak az emberek. Nagyon sokan. És nagyon sokan félnek kinyitni a szájukat. Én meg sajnos ki merem nyitni a számat és lehet, hogy csak ezzel jutok előbbre. Már a harmadik éve megy így - mondta nekünk az egyedülálló anya.

Gyertyázok a gyerekekkel

– Február 22-én, 11 óra 15 perckor, amíg elmentem az édesanyámhoz, mert ő eteti őket, kikapcsolták a villanyórámat. Úgyhogy azóta gyertyázok a gyerekekkel - mesélte a 168 Órának a kétségbeesett nő.

Állítása szerint a szolgáltató több áram árát követeli rajta, mint amit elfogyasztott. Január 26-ig kellett volna befizetni a villanyszámlát, február 15-én tudta befizetni. Fél hónapot el van csúszva. – Mutasson nekem egy embert, aki nincs elcsúszva valamelyik számlájával. Hol ezt tömködjük, hol azt tömködjük - summázza.

Munkát keres

- Kereskedelmi és eladó végzettségem van, 17 éve vagyok a szakmában. Érettségim viszont nincs. Folyamatosan adom az önéletrajzokat. Arra se méltatják az embert, hogy visszahívják.

Hosszasan sorolja, hova fordult munkáért, segítségért. – Elhiszi, hogy mindent megmozgattam? A volt miskolci polgármestertől kezdve, az ég világon mindent felforgattam.

2009 óta keres munkát, azelőtt egy boltban dolgozott. Kapott három hónapra közmunkát, de az lejárt. 2011. december 19-én kapott utoljára munkát egy pékségben - a városi munkaügyi hivatal segítségével. A munkaügyi központ közvetítette ki múlt év végén. - Tizenöt napra kaptam a pékségben 38 ezer 70 forintot úgy, hogy három műszakban dolgoztam. Kettőt mentem délelőttre, kettőt délutánra és egyet éjszaka. A gyerekeknek így kellett valaki, aki vitte őket óvodába-iskolába. Éjszaka is kellett valaki, aki vigyáz rájuk. Ezt az öcsémmel oldottam meg, de emiatt őt is majdnem kirúgták a munkahelyéről.

A pékséget végül otthagyta. – Aki nem olyan, azt nyomják is kifele. Értetlenkedésünkre bővebben is magyarázattal szolgál: szerb pékség, ahol a "szerb fiúk próbáltak nyomulni". – Én nem azért mentem oda. Hanem azért, hogy dolgozhassak és el bírjam látni a két gyerekemet, ne kelljen segítséget kérni.

– Van, ahol már kilenc önéletrajzom van bent, de nem hívnak vissza. Annyira nem vesznek emberszámba, hogy megmondják, te hülye, nem kellesz.

Egyedül neveli a gyerekeit

– Egyedülálló anya vagyok - mondja remegő hangon. Egy hat éves kislányt és egy tíz éves kisfiút nevel.

2007-ben későn ért haza a munkából, negyed tizenegykor. A második férje bántalmazta a gyereket. Egy évre rá elváltak. Úgy fogalmaz: "a kisebb gyerekem apjától". A volt férje nem segít semmit. – Se gyerekláthatás, se tartásdíj. Még az apaságáról is lemondott. A kislányomnak a gyámügyes hölgy segítségével kitalált apa a személye - fogalmaz Nagyné Böszöri Tünde.

2005. február 5. óta próbálják behajtani a nagyobbik gyerek apjával szemben a tartásdíjat. Mivel a férfi feketén dolgozik, bejelentett jövedelme nincsen, így ő sem fizet semmit a családi kasszába. – Még engem aláz meg a végrehajtó. Minden papír le van adva. A végrehajtó beszélt is vele. Azt írja nekem, hogy többször felkereste és én küldjem meg neki a valóságnak megfelelő adatokat adjam meg.

Kifakad: – Az ügyészségtől kezdve a bíróságig minden adat, papír nála van! Milyen adatokat küldjek meg még neki?!

Kétségbeesésében megkérte a gyámügyi hivatalt, hogy kapjon előre tartásdíjat, amíg egyik apa sem fizet. Húsz ezer forintot fog kapni. A bíróság 8500 forintról emelte 20000 forintra. 2014-ig ennyit kaphat tartásdíj címén. – A teljes összeg 900.000 forint, aminek a nagy részét soha a büdös életben nem fogok látni.

A nagymama segít nekik, aki egy konyhán dolgozik. – Hatvanezer forintos fizetése van, három műszakban jár ő is. A férje is dolgozik, meg az öcsém is. Így marad nekik egy hónapban tíz-tizenötezer forint, de azt mondták: ha megszakadnak, akkor sem tudnak többet adni.

A másik férfi kétszázezerrel tartozik. – Tíz év alatt egyszer látta a gyereket, tavaly nyáron. Megmutattam a gyereknek: "Nézd meg, itt van az apád. Ez a te apád." Eljöttünk haza. Mit üljek ott az üres lakásában? Nem foglalkozott velünk.

29600 Ft/hó családi pótlék

A pékség idejére törölték a munkanélküliek nyilvántartásából; az ügyet személyesen intézte, állítása szerint. A törlést elvitte a miskolci polgármesteri hivatalba, onnantól nem kapta meg a 22800 forintos segélyt.

Nemrég újra megkérte "ezt a szerény összeget", amire azt a választ kapta az önkormányzat: december 18-án szüntették meg a segélyét (hivatalosan: szociális járadékát), de ő december 31-ig bezárólag "rosszhiszeműen" vette fel az összeget, amit most köteles visszafizetni. 11400 forint támogatást kellett volna visszafizetnie a városnak februárban. Nem volt miből. Mivel nem tudja visszafizetni a pénzt, így nem is kaphat többet munkanélküli segélyt. – Mikor és miből fizessem ki, ha az élelmet is anyukám adja? - kérdezi sírva. – Nekik csak egy gombnyomásba került volna megnézni a számítógépen, hogy dolgozom-e, vagy sem.

A szociális osztálytól kapott haladékot, fizethette volna két részletben. Arra se volt pénze. Az áram 11 ezer forintba került volna egy hónapra, a 29600-ból levonom ezt az összeget, illetve a bérletre fordított összeget, akkor ott állok, hogy 4800 forint maradt egy hónapra.

A fűtést még azért nem kapcsolták ki, mert az központi.

Mondjanak erre valamit

– Nálam ez a végső állapot, már nem tudok mit csinálni. Már voltam bent az MSZP-székházban is.

Azt mondták neki, keressen munkahelyet. A 168 Órának a helyi MSZP-elnök, Simon Gábor annyit mondott: komolyan kételkedik abban, hogy ennyiből bárki meg tudna élni, de abban is, hogy ne kapna más támogatást. – A szociális osztály azért még elég jól működik, azt még nem verték szét. Nem kell bolyongani hosszasan és segítőkészek- tette hozzá, majd megígérte, hogy utánanéz az ügynek.

Azóta az MSZP helyi elnöke kétszer is beszélt a hölggyel, akiről kiderült, hogy a lakás fenntartásához támogatást kap, távhődíj címén. A szociális osztály környezettanulmányt készített a hölgynél. – Elméletileg ez rendben is lesz, a probléma az, hogy vissza kell fizetnie azt a támogatást, amit jogtalanul vett fel. Úgy néz ki, hogy ezt meg tudja oldani.

A helyi MSZP-s képviselő is próbál segíteni a közmunka-programba, amelyet úgy néz ki, hogy nem tudja elfogadni a gyerekek miatt. Simon Gábor lapunknak elmondta: rendeződött az ügy az ÉMÁSZ-szal is, és a hölgy utolsó beszélgetésüknél jóval pozitívabban nyilatkozott.

A miskolci önkormányzat szociális osztályának titkárságán is ugyanezt ígérték a 168 Órának. Majd utánanéznek. Komjáthi Imre, az Éhségmenet szervezője cselekedett azonnal: szegényeket segítő civilekhez fordult, azóta már három civil szervezet próbál segíteni Nagyné Böszöri Tündén és a két kisgyereken.

– Miskolc polgármestere most Kriza Ákos, ő ott ül a székben, csak kutakszik a múltban - mondta nekünk az anya. – De mást nem csinál. Nem törődik az emberekkel. Az emberek viszont azt fogják mondani: nézd, végrehajtás alatt van a lakásom, ki fognak lakoltatni. Az utcára kerülök a gyerekekkel, holott ledolgoztam 17 évet. És két gyereket neveltem. Kilenc hónapos volt a lányom, amikor már dolgoztam. Amióta a gyerek elment óvodába, azóta nem kapok munkát. Minden nap a várost járom. Egyszerűen nem kapok munkát. És nagyon sokan vannak így - mondta nekünk Nagyné Böszöri Tünde.

- Valami öngyilkosságnak kell történnie ahhoz, hogy felfigyeljenek az emberre? Vagy tűzesetnek? Mert már ott tartok. Ki vagyok készülve idegileg. Amikor a gyerek megkérdezi reggel: "Anya, felolthatom a villanyt? Anya, hogy megyek a vécére?" Csak annyit tudok mondani a gyereknek: majd viszek gyertyát.