A világpiaci ár esése után vajon a lakosság mikor fizet kevesebbet a gázért?
A Fidesz szerint: dollárbaloldal.
A magyar-orosz gázszerződés követi a gáz világpiaci árának változását, ismerte el Szijjártó Péter. Az ATV kérdésére a külügyminisztérium azt viszont nem árulta el, hogy mennyi idő különbséggel érvényesülnek a piaci változások a hazai árakban. A gáz világpiaci ára az elmúlt időszakban csökkent, így a csatorna által megkérdezett energetikai szakértő szerint politikai akarat kérdése, hogy a lakosság számára is csökkentik-e a rezsit.
Mint ismert, Orbán Viktor február eleji moszkvai látogatásán tárgyalt Putyinnal. Az orosz elnök akkor arról beszélt, Magyarország a világpiaci ár ötödéért vásárolhat gázt az Oroszországgal kötött szerződés miatt.
Az ATV szerint azonban ez ebben a formában szinte biztosan nem igaz.
Szakértők korábban arról beszéltek, hogy a magyar-orosz gázszerződés körülbelül két hónap csúszással közel pontosan leköveti a világpiaci árazást, ezt később Szijjártó Péter el is ismerte.
Jelenleg a földgáz világpiaci ára jóval alacsonyabb, mint a nyár elején volt, így felmerül a kérdés, ha követi a világpiaci árak alakulását a magyar-orosz gázszerződés, akkor a lakossági ár is csökkenhet-e.
„Nézzük meg a politikusok mit döntenek, ennek energiakereskedelmi, szakmai háttere nincs. Ez egy tiszta politikai döntés. Mit szeretnénk? Egy nagyon erős, anyagilag magához térő egyetemes szolgáltatót, vagy pedig azt, hogy a több százezer, több millió lakossági fogyasztó és távhőt fogyasztó magához térjen és sokkal jobban érezze magát?”
– fogalmazott Balogh József, energetikai szakértő.
A mostani rezsi árszabályozási időszak december 31-ig tart, így addig nem várható árcsökkentés. A Demokratikus Koalíció árnyékkormánya szerint ez politikai döntés kérdése, a Fidesz szerint viszont „a dollárbaloldalt csak a szankciós politika folytatása érdekli, ők elzárt olaj- és gázcsapot akarnak, ezért fizetik őket.”
(Kiemelt kép: Orbán Viktor orosz gáz rezsicsökkentés. Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala)