A Mol haszna miatt drágább 100 forinttal a benzin, mint Romániában

Hiába csökkent az idei évben szinte folyamatosan a benzin ára, még mindig Magyarországon a legdrágább a környező országokhoz képest. Romániában például már 100 forinttal olcsóbban lehet egy liter benzint tankolni. Egy piaci szakértő szerint a környező országok cégeihez képest még mindig kimagaslóan nagy haszonnal dolgoznak az olajkereskedők, köztük a Mol is.

2023. április 10., 17:54

Szerző:

Bár a héten csökkent a 95-ös benzin ára, még ma is minden nagyobb kúton hatossal kezdődött az összeg. A friss adatok szerint a benzin átlagára jelenleg 611 forint literenként. Ez ugyan az év elejéhez képest több mint 25 forintos csökkenés, de még így is a legmagasabb az ár a környező országokhoz képest.

Minden szomszédos országban olcsóbban lehet benzint tankolni, sőt a különbség nemhogy csökken, inkább nő. Romániában és Szlovéniában a három héttel ezelőtti alig 70 forint helyett ma majdnem száz forinttal olcsóbb egy liter benzin.

A gázolaj csak Szerbiában és Ausztriában drágább, mint Magyarországon – írja az rtl.hu összeállítása. 

„A magyar piacon az látszik, hogy elég jelentősen csökkent a kereslet a benzin és a gázolaj iránt is. A piac nagyon várja, hogy élénküljön a forgalom és volument tudjanak eladni a benzinkutak” – mondta az RTL Híradónak Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezető igazgatója.

A jegybank friss jelentése szerint bár az áfakulcs Magyarországon a legnagyobb, jövedéki adó az uniós minimumál is kevesebb. A magasabb ár oka szerintük a magas árrés, vagyis nagyobb haszonnal dolgoznak az olajkereskedők. A Magyar Nemzeti Bank úgy számol,

az árrés februárban 170 forint volt literenként a benzin estében, miközben a régió több országában átlag 102 forintnak megfelelő összegre rúgott.

Az Erste elemzője korábban azt mondta:

a benzinárstop eltörlése után az üzemanyagkereskedők megduplázták a beszerzési és eladási ár közötti profitjukat.

 

2022-ben a Mol története legnagyobb nyereségét érte el: egy év alatt nettó 628 milliárd forint haszonra tett szert. Ennek egyik fő oka, hogy a cég a világpiaci árnál olcsóbban vásárolt orosz olajon rekord nyereséget ért el. Erre vetette ki a kormány tavaly év végén 95 százalékos extraprofitadót. Ennek ellenére a cég részvényei után történelmi mértékű osztalékot fizetnek: az igazgatóság javaslata szerint az egy részvényre jutó alap osztalék mértékét a tavalyi 100 forintról 150 forintra növelnék, ezen felül további mintegy 200 forint rendkívüli osztalékot javasolnak részvényenként. Így a Mol csaknem 280 milliárd osztalékot fizetne ki a tavalyi teljesítmény után.

(Kiemelt képünk: MOL üzemanyagtöltő állomás logója a XVIII. kerületben, a Puskás Ferenc utcában. Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)

09:13

Országszerte tikkasztó nyári napot hoz július első napja az időjárás-előrejelzések szerint. A gyenge enyhülést hozó hidegfront még messze, a hőség viszont itt van velünk.

Tegnap 16:34

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.