A magyarok 60 százaléka azt se tudta, hány szavazólapot kell kapnia választáskor

2018. április 11., 17:19

Szerző:

Az egyéni jelölteket nem igazán ismerik a szavazók, ha mégis ismerik, az sem befolyásolja őket abban, hova húzzák az ikszet – többek között ez is kiderül a Political Capital tanulmányából, amely a Závecz Research segítségével készült, még a választások előtt, és amelyet ma ismertettek egy konferencián – írja a Zoom.

A közvélemény-kutatás azt is bebizonyította, hogy a magyarok nem lettek sokkal tájékozottabbak a választási rendszerrel kapcsolatban. A megkérdezettek mindössze

60 százaléka tudta azt, hogy hány szavazólapot kap majd április 8-án.

Négy évvel ezelőtt ugyanez az arány még 72 százalék volt.

Még rosszabb a helyzet, abból a szempontból, mennyien tudják, hány százalékos a bejutási küszöb a parlamentbe: ezt mindössze a megkérdezettek 46 százaléka tudta.

Az egyéni képviselők ismeretében sem állunk túl jól, bár a helyzet némileg javult az elmúlt időszakban. Négy évvel ezelőtt csak a szavazók 25 százaléka tudta megnevezni a saját országgyűlési képviselőjét, idén ez 39 százalékra nőtt.

Igaz, sokan voltak, akik a jelöltet összekeverték a polgármesterükkel.

A kutatásban a határon túliak szavazati jogáról is kikérték a válaszadók véleményét. A teljes lakosság körében ezzel 60 százalék nem értett egyet, és csak 32 százalék mondta: jó dolog, hogy a külhoni magyarok is szavazhatnak.

Ami a pártok számára mindenképpen tanulságul kell, hogy számoljon, az nem más, mint az, mi alapján szavaznak a magyarok az egyéni listákon. A megkérdezettek döntő többségének a kutatás szerint az számít, melyik párt jelöli a képviselőt, esetleg a párt programját is megnézik, de

csak a szavazópolgárok kicsivel több mint felét érdekli egyáltalán a jelölt személye.