A határt átléphetjük, de a szálloda kapuját már nem

Hivatalosan már Magyarországon is használható az uniós zöld útlevél. 

2021. július 1., 05:50

Szerző:

„Van olyan barátom, aki ismerősöknél húzta meg magát, mert az osztrák oltási igazolvánnyal Magyarországon nem engedték szállást foglalni” – mesélte a 168-nak egy Ausztriában élő olvasónk. Elmondta azt is, hogy az ismeretségi körében több magyar sem tudta a külföldi oltási igazolását itthon érvényesíteni. Hozzátette, ez még azelőtt történt, hogy lehetett volna a magyar dokumentumot külföldről is igényelni. De megjegyezte, mostanra szinte minden Ausztriában élő magyar ismerőse a közös uniós igazolásra vár. Szerinte semmi értelme nem lesz a magyar okmánynak, ha az uniós zöld-kártyát úgyis mindenhol kötelezően elfogadják majd.

A nyár beköszöntével jelentősen enyhülni kezdett a járványhelyzet az Európai Unióban. A fertőzöttségi és halálozási adatok sok országban, a többi között hazánkban is drasztikusan csökkentek az utóbbi időben. Ennek hatására a tagállamok sorban oldják fel a különböző beutazási és tartózkodási korlátozásokat. Így egyre több lehetőségük van az utazni vágyó európai turistáknak.

Nehézséget okoz azonban, hogy szinte minden országban más szabályozások vannak érvényben. Az egységesség hiánya miatt könnyen el lehet veszni az információk útvesztőjében. Különösen bonyolulttá teszi a helyzetet az a tény, hogy Magyarországon nemcsak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által elfogadott vakcinák, hanem az európai engedéllyel egyelőre nem rendelkező kínai és orosz oltóanyagok is forgalomban vannak. Ehhez egyébként minden tagállam másképpen viszonyul.

Magyarországon ráadásul az 5,5 millió beoltott eléréséig az éttermekbe, szálláshelyekre, szórakozóhelyekre, fürdőkbe, színházakba, mozikba és rendezvényekre csak a magyar hatóságok által kiállított védettségi igazolvánnyal lehet belépni. Amint ezt a bűvös számot elérjük, a szórakozóhelyeken és zenés-táncos rendezvényeken kívül mindenhova szabad lesz a bejárás.

Mindeközben lépten-nyomon arról hallhatunk, hogy a közeli országokban, például Ausztriában egyre könnyebbé teszik a határátlépést a magyar állampolgárok számára. Sok helyen már a keleti vakcinákkal oltottaknak sem kell izgulniuk. Mégis, az enyhítések bejelentésénél a legtöbbször elfelejtik megemlíteni, hogy az engedmények pusztán a belépésre vonatkoznak. Itthon és külföldön is más-más kikötései vannak a teljes szabadságnak. Sokan figyelmen kívül hagyják:

a beutazási szabályoktól eltérő feltételeknek kell megfelelni a szolgáltatások igénybevételéhez.

Nincsenek könnyű helyzetben azok a külföldön élő magyar állampolgárok, akiket, akárcsak olvasónkat, külföldön oltottak be, hiszen aki nem rendelkezik az említett magyar védettségi igazolvánnyal, az a felsorolt szolgáltatásokat hazánkban nem veheti igénybe. Szerencsére május 21-től minden magyar állampolgár, aki az EU, az OECD, a NATO valamely tagállamában – beleértve az Egyesült Királyságot –, továbbá Oroszországban vagy Kínában kapott koronavírus elleni védőoltást, az a külföldi igazolás bemutatása után kaphat magyar védettségi igazolványt – írták a manchesteri Főkonzulátus honlapján. Az okmányt személyesen egy magyarországi kormányablakban vagy ügyfélkapun keresztül lehet igényelni. A magyar hatóságok a hivatalos tájékoztatás szerint a kérvényt követően tizenöt napon belül ki is állítják.


A Bundesheer (Osztrák Szövetségi Hadsereg) katonája útleveleket ellenőriz egy távolsági buszon Hegyeshalomnál, 2021. június 22-én. Fotó: Karancsi Rudolf / 168.hu

Az európai védettségi igazolvány július 1-től minden európai országban elérhetővé válik. A birtokosa igazolhatja, hogy beoltották, negatív a Covid-tesztje, vagy már átesett a betegségen. Az igazolással rendelkezőknek minden tagállam köteles biztosítani a járványügyi korlátozások alóli mentességet. Ennek birtokában tehát szabadon utazhat minden EU-s állampolgár. Pontosabban azok,
akiket az EMA által elfogadott vakcinák (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca) egyikével oltottak be.

Nem örülhetnek tehát azok a magyarok, akik az EMA által nem engedélyezett Sinopharm vagy Szputnyik vakcináját kapták, mert nekik egyelőre nem jár az európai védettségi igazolás. Igaz, a határátlépések tekintetében egyre megengedőbbek a szabályok, a schengeni övezetben a Magyarországra való belépés például már korlátozások nélkül történhet, azaz visszaállt a járvány előtti határellenőrzés.

Magyarország mostanra 17 országgal kötött kétoldalú megállapodást arról, hogy kölcsönösen elfogadják egymás védettségi igazolványait. Továbbá bizonyos országok, mint például Görögország, már korábban bejelentették, hogy az EU-s vakcinák mellett az orosz és a kínai oltóanyagot is elismerik. Mégis úgy tűnik, később jön el a teljes fellélegzés ideje, mert amíg a Szputnyik és a Sinopharm nem szívesen látott vendég az Európai Unióban. Addig ezen vakcinákkal beoltott magyar állampolgárok fokozottan limitált utazási lehetőségük van, és egy sor általános szolgáltatásból is ki vannak zárva.

A 168 megkereste az ügyben a Külügyminisztérium és a Konzuli Szolgálat sajtóirodáját, illetve a koronavírus korlátozásaival kapcsolatos információs vonalat is. A hivatalos szervektől az alábbiakat szerettük volna megtudni:

  • Mikortól igényelhetik a külföldön élő, külföldi állampolgárok a magyar védettségi igazolást?
  • Az európai védettségi igazolvány kiváltja-e a magyar hatóságok által kiállított okmányt a szolgáltatások igénybevételénél?
  • Azok a magyar állampolgárok, akik a Szputnyik vagy a Sinopharm vakcináját kapták, hogyan igényelhetik az európai oltási igazolványt?

Kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még a június 3-ai Kormányinfón azt állította, nem lesz semmiféle akadálya annak, hogy július első napjától Magyarországon is használható legyen az uniós zöld útlevél. Szerda este a Magyar Közlönyben megjelent a kormányrendelet, és kijöttek a részletek az uniós zöld útlevélről. A többi közt kiderült: a Budapest Főváros Kormányhivatala felel az uniós digitális koronavírus-igazolványért és a kiállító szerv az EESZT-ben rendelkezésre álló adatokat alapján fogja elkészíteni az igazolványt. 

(Kiemelt kép: Turisták a budapesti Citadellán, 2021. április 2-án. Fotó: Dimény András / 168.hu)