A háború helyben folytatódik

Pátyon az iskolafelújítás kapcsán még tavasszal verekedtek össze a képviselők. Fóton – szintén a képviselő-testületi ülésen – a polgármester vágta a mikrofonját az alpolgármesterhez. Mindkét estet a helyi média közvetítésével, blogokon, internetes videókon keresztül jutott el a szélesebb nyilvánossághoz. Az általunk megszólított szakértő szerint a médiaháború átkerült a lokális sajtó szintjére.

2009. július 9., 20:12

Ferichné Döme Erzsébet a Pátyi Kurír szerkesztője volt egészen ez év májusáig. Ám tavasszal a képviselők összevesztek az iskola bővítésén – a képviselők, a beruházó és a polgármester is sértett félként vonult le a pástról. Pátyon két épületben körülbelül 300 gyerek tanul, és mivel nincs elég hely, az önkormányzat 2007-ben pályázatot írt ki az egyik épület bővítésére, 2008-ban pedig felújításra. A nyertes cég és a képviselő-testület között viták kezdődtek – írta a Népszabadság. A csata eredménye: a testület el akarja távolíttatni a polgármestert, a helyi újság szerkesztője lemond, az iskola pedig ott áll félkészen.

– A képviselő-testület rám szerette volna erőltetni, hogy az ő véleményüket jelentessem meg az újságban – mesélte a 168 Óra Online-nak Ferichné Döme Erzsébet, aki májusig volt a Pátyi Kurír főszerkesztője, kvázi társadalmi munkában. A sajtótörvényre hivatkozva azt szerettem volna, hogy a másik oldal is szólalhasson meg az újságban és én is írhassak valamit, hogy mindenki megértse ezt az ügyet.

A hölgy hét éve szerkesztette az újságot, minimális fizetésért. Ám a pátyi képviselő-testület új szerkesztőbizottságot nevezett ki a főszerkesztő mellé, amely hivatalosan „független” önkormányzati képviselőkből állt. A bizottság pedig új főszerkesztőt kért fel, aki nem falubeli.

Pátyi szóbeszéd

A pátyi pletykák szerint az új főszerkesztő Gulyás Dénes, a Fidesz országgyűlési képviselőjének „ismerőse”, de ezt hivatalosan senki sem cáfolta, vagy erősítette meg a 168 Óra Online-nak. Ahogy azt az információt sem vállalta senki névvel, hogy a „független” önkormányzati képviselők valójában a jobboldali párthoz köthetők.

Az esetről szerettük volna megkérdezni a polgármestert és a vele konfliktusba keveredett alpolgármestereket, ám a válaszok többsége kitérő volt. A Bognár András, Páty polgármestere csak annyit mondott: politikai hadjárat folyik ellene. – A törvényes rend szerint folytatott munkámat úgy mutatják be a falunak, mint valami bűncselekményt.

Az alpolgármesterek a telefonban nem szerettek volna nyilatkozni lapunknak.

Nem egyedi eset

Fóton pont pártpolitikailag fordítva, de ugyanazzal a forgatókönyvvel történnek az események, vagyis az ellenzékben lévő MSZP támadja a fideszes polgármestert.

Egy hangfelvétel szivárgott ki, amelyből kiderül: egy útépítés elnyerésére pályázó, az önkormányzat tulajdonában lévő építőipari kft. vezetője, a cég fideszes felügyelő bizottságának elnöke és egy jogász - mindhárman pápaiak - arról beszélgettek, miként lehetne a beruházáson belül többletforrásra szert tenni.

Ennek lényege, hogy a munkát alulértékelnék, majd a pótmunkáért felvett pénz - hozzávetően 30 millió forint - egy részét maguk között osztanák el. A felvételen elhangzott az is, hogy baj esetén "Kövér Lacihoz lehet fordulni" - mondta a fóti MSZP-s alpolgármester, Fábry Béla egy sajtótájékoztatón.

A hangszalag néhány héttel ezelőtti napvilágra kerülésekor a fideszes polgármester és a 18 tagú testület további, a polgári oldal hat tagja a Legfelsőbb Ügyészséghez fordult, hogy derítse ki a vesztegetési kísérlet részleteit – írtuk meg a múlt héten. A munka elnyerésére kiírt közbeszerzési eljárást pedig az ügy tisztázásáig a testület felfüggesztette - utalt rá Fábry Béla az MTI-nek.

A legutóbbi testületi ülésen, amelyen az esetet tisztázni szerették volna, a fóti polgármester kezdte kihúzogatni Fábry mikrofonját, hogy így vonja meg tőle a szót. Miután többszöri kérésre sem hagyta abba, Fábry alpolgármester a kezére csapott.

Mádly Zsolt erre kitépte a mikrofont, és szándékosan az arcába vágta – írta a Népszabadság. Az alpolgármester orra vérezni kezdett. Az esetről videofelvétel is készült, amely villámgyorsan terjedt el az interneten, szinte mindegyik újság azonnal átvette.

Lenne megoldás

– Az országos média pedig ritkán foglalkozik helyi ügyekkel, csakis akkor, ha például Fóton vér folyik a képviselő-testületi ülésen – mondta lapunknak Dobrás Márton, a Közműsor Szolgáltatók Országos Szövetségének munkatársa és a Budavidék Regionális Televízió vezetője. A tévés szerint ebben a helyzetben a helyi tévéknek és portáloknak óriásira nőtt a szerepe.

– Magánemberként és a médiában dolgozó tévésként úgy látom: a médiaháború a helyi színtéren folytatódik – mondta a szakember. – Most zajlik az a hatalmi játék, hogy a helyi médiát is be kell tagozni a rendszerbe.

A tévés elmondta: ahhoz, hogy a lokális média függetlenül tudjon működni, a médiatörvényen kellene változtatni legelőször. – Amikor a médiatörvényt megalkották, még senki sem gondolta, hogy a helyi médiának ilyen jelentős szerepe lesz. Logikus, fejlődési folyamaton megyünk keresztül. Amikor a médiatörvényt létrehozták, még sem az internet, sem a helyi televíziózás, sem a digitális átállás nem került be a köztudatba. Ezért nem is számoltak vele – mondta Dobrás Márton a 168 Órának.

– Helyben van jobboldali és baloldali újság is – nyilatkozta a budakeszi tévé vezető szerkesztője. – Akikkel találkozom, mind azt mondják: én a másik oldalét nem olvasom, mert abban csak hülyeségeket írnak. Szerintem ez a probléma, hiszen olyan nem létezik, hogy csak az egyik oldalnak van igaza. Nem fekete-fehér a világ. Nem a jó és a rossz elemi harcáról van szó. A tévés szerint a jelenlegi politikai életben azt lehet látni, hogy a szembenállók az elemi gonoszt képviselik. – Holott szerintem ez nem így működik – tette hozzá.

– Egyszerűbb lenne független médiát létrehozni, amiben minden oldal kiegyensúlyozottan szerepel. A mi televíziónkban a BBC etikai kódexe a műsorkészítés mindennapi, szerves része. Nálunk nem mehet ki olyan információ, amit nem járunk körbe.