A gyermekkori mérgezések többsége elkerülhető
Nyáron gyakoribbak a gyermekek körében a véletlen mérgezések. Amíg a bölcsődékben, óvodákban nem kerülhet a kezükbe gyógyszer vagy vegyszer, a szünidőben, otthon vagy a rokonoknál könnyebben megtörténik a baleset. A veszélyt csak fokozzák a tatarozások, festések.
A nagypapa üdítős üvegbe önti a fagyállót, majd elöl hagyja a konyhában. Egy családtag erről mit sem tudva önt belőle a kisgyereknek: a történet valamelyik kórház toxikológiáján végződik, általában szerencsés gyógyulással. Ám a szakorvos szerint minden egyes ilyen eset fölösleges ártalom egy gyermeknek, ráadásul odafigyeléssel elkerülhető lett volna.
– A véletlen mérgezések főleg a kisebb korban, a 2-4 évesek között fordulnak elő – mondja Dr. Láng Klára, a Heim Pál kórház toxikológiai és belgyógyászati osztályának főorvosa. – Ennek a korosztálynak még nincsen ítélőképessége, nem tud jól mozogni, mindent a szájába vesz. Ilyenkor a szülő felelőssége, hogy gyermeke ne jusson veszélyes anyaghoz. Sajnos nemcsak vegyszert, benzint, hipóféléket hagynak elöl, hanem gyógyszert is: a gyerek megtalálja, cukorkának nézi, megeszi.
A kórházi tapasztalat szerint gyógyszermérgezés a leggyakoribb, ezt követi vegyszerek okozta, majd a növényi mérgezés.
– A gyerek egyedül van néhány percig a kertben, meglátja a szép színes bogyót vagy a gombát, leszedi, szájba veszi és megeszi – vázolja a tipikus történetet a főorvos asszony.
Úgy véli: a média állandó figyelmeztetése mellett az sem árt, ha a családokat látogató védőnők és a háziorvosok megnézik, hol tartják a lakásban a vegyszereket, és többet beszélnek erről a veszélyről. Már kisgyerekkortól úgy kell nevelni a gyereket, hogy csak azt vegye szájba, amit az édesanyja ad. Bár az előbb említett 2-4 éves korosztály még nem elég értelmes ahhoz, hogy ezt felfogja, náluk állandó felügyelet szükséges.
– Sokszor úgy meséli el a szülő, hogy „de csak két percre mentem ki a szobából”, „de csak három percre hagytam egyedül”, de ez is elég ahhoz, hogy a gyermek bajba kerüljön, hogyha elöl van az, ami árthat neki – mondja dr. Láng Klára.
A főorvos asszony felhívta a figyelmet arra, hogy jelöletlen üvegben ne tároljunk semmit, mert elfelejtjük, hogy mi van benne. Tény: kis lakásban nehéz biztonságosan tárolni a vegyszereket, gyakran csak leteszik a vécé mellé vagy a konyhai mosogató alá a flakonokat. Nem minden bútortípusra szerelhető gyerekzár. Ezenkívül nyáron vannak a legtöbb helyen a tatarozások, festések, javítások, ilyenkor gyakran elöl hagyják befőttesüvegben a hígítókat vagy más erős vegyszereket. Mindenkinek magának kell átgondolia, hol talál a lakásban elzárható részt.
– A szülő gyakran mondja csodálkozva, hogy „de hisz magasra feltettem”, de sose becsüljük alá a gyerekek ügyességét, azok bizony sok mindenre fel tudnak állni – mondja Dr. Láng Klára, a Heim Pál kórház toxikológiai és belgyógyászati osztályának főorvosa.