A görög "sztrájktörők" miatt leminősíthetik Ferihegyet
A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete közleménye szerint érdemi párbeszéd egyelőre nem zajlott a sztrájkolók és a Budapest Airport (BA) között. A magyarul nem beszélő, "importált" biztonságiak jelenléte ugyanakkor komoly kockázat, hiszen egy biztonsági auditálás során miattuk minősíthetik vissza Ferihegyet - áll a dokumentumban. Az alábbiakban a közlemény teljes szövege olvasható.
A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete közleménye – 2008. december 16.
Nem igazak „közeledésről” szóló kiszivárogtatások: tegnap a két fél a cég hibájából egyáltalán nem is egyeztetett. A külföldiek munkába állítása törvénysértő, egyben olyan biztonsági kockázat is, ami miatt lefokozhatják Ferihegyet – ez a német tulajdonos Hochtief szándéka?
A tegnap délután a Budapest Airport által kiszivárogtatott „közeledés” és „kompromisszum-lehetőség” az első jele annak – hat nap sztrájk után –, hogy a menedzsment érdemben reagál a dolgozók jogos követeléseire. A kerülő úton tett ajánlat a szakszervezetek 12 pontos követeléseinek csak töredékére válasz, mégsem ez a legnagyobb gond vele.
A BA „neve elhallgatását kérő tisztségviselője” ugyanis hazudott, amikor bármiféle tárgyalásra hivatkozott. Tegnap a szakszervezet és a cég vezetői ugyanis egyáltalán nem találkoztak, hiszen a menedzsment nem jelent meg az egyeztetett időpontban – ezt a jelenléti ív is bizonyítja. A tárgyalások ideje alatt illegális, Görögországból importált sztrájktörőiknek tartottak gyorstalpaló tanfolyamot. Ennek ellenére a kiszivárogtatott engedmények a helyes irányba tett első lépésekként értékelhetőek, így az érdekképviselők részt vesznek a mai tárgyaláson. Azonban előrebocsátják: bármiféle egyeztetés legelső feltétele, hogy az importált, illegális sztrájktörők hagyják el a repülőtér területét.
Az immár százötven főre duzzadt görög kontingens csatasorba állításával a BA a magyar munka- és sztrájkjog példátlan megsértését valósította meg, emiatt a szakszervezetek feljelentést tettek a Munkaügyi Felügyeletnél. Szomorú, hogy a vállalat a hazai bérek többszöröséért felfogadott külföldiek utaztatására és rendkívüli foglalkoztatására költi azt a pénzt, amit a magyar munkavállalóktól sajnál, és amelyeket eddig is fájdalmas megszorításokkal teremtett elő.
Óriási felelőtlenségről tanúskodik, hogy míg egy évtizedes munkatapasztalattal rendelkező magyar munkavállalónak hónapokig tartó átvilágítási procedúrán kell átesnie, hogy engedélyt kapjon a belépésre a reptéri vörös zónába, addig BA néhány órás gyorstalpaló felkészítés után hadrendbe állította görögöket. Mivel a külföldi sztrájktörők értelemszerűen nem rendelkezhetnek a szükséges magyar szakvizsgákkal, és magyarul sem beszélnek, ez egy biztonsági auditálás során a reptér visszaminősítését, lefokozását is magával hozhatja. Ez – a bevételek komoly visszaesése – volna a német tulajdonos Hochtief szándéka Feriheggyel?
A szakszervezeti képviselők természetesen elmennek a ma délelőtt 9 órára meghirdetett egyeztetésre, mert a kiszivárogtatott javaslatok egyfajta félszeg tárgyalókészséget jelenthetnek a cégvezetés részéről. De bármiféle érdemi egyeztetés legelső feltétele a külföldi, illegális sztrájktörők távoltartása a magyar munkahelyektől, a szándékos törvénysértés befejezése, a biztonsági kockázatok felszámolása.