A Fidesz bekebelezi a bíróságokat
A kormány megszünteti az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT), amely jelenleg a bírói önkormányzatiság fő igazgatási szerve. Helyébe az Országos Bírói Hivatal (OBH) kerül, amelynek elnökét kilenc évre a parlament választja a köztársasági elnök javaslata alapján. A bírósági igazgatási csúcsszerv vezetője dönthet majd arról, hogy ki lesz bíró és bírósági vezető Magyarországon. Handó Tünde, Szájer József felesége a legesélyesebb jelölt a posztra.
netuddki: Működő jogállamban ha egy bíró azt mondja, hogy személyes jó viszonyt ápol a miniszterelnökkel, akkor kiesett a választhatóak köréből. Működő jogállamban az állam garantálja a bíróság és a média teljes és abszolút függetlenségét. A német rendelkezés például úgy szól: egy bírának mint semleges személynek kötelessége az igazságot pártatlanul szolgáltatni. Amennyiben kiderül, hogy egy hozzátartozó (közeli rokon) valamely párttal kapcsolatban áll, a bírát ki kell zárni a kamarából! Ugyanígy eltávolítandó, ha elfogultságot állapítanak meg az ítélete során! Semmilyen más esetben nem lehet egy bírát leváltani. Sem párt, sem az állam nem szólhat bele az ítélkezésbe, nem válthat le bírát, csakis a fenti okok miatt meneszthetik! A Fidesz tovább bontja a jogállamot, és ide is a saját embereit ülteti.
KAYA: Jönnek a koncepciós perek, már készülnek a bíró elvtársak, most kapják az ukázt és az ítéleteket, amelyeket végre kell hajtani.
piréz: Íme, „precízék” újabb személyre szabott törvénye. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvényjavaslat záró vitájában azt mondta: Baka András nem lehet a január 1-jén a Legfelsőbb Bíróság helyébe lépő Kúria elnöke, mivel nem felel meg annak az új törvényi szabályozásban rögzített kritériumnak, amely ehhez öt év magyarországi bírói gyakorlatot ír elő.
öszike13: Orbánia épül szépen. Tanúi vagyunk, hogy az igazságról percenként törlik le az i-t.
Franyó44: Ezek után még aktuálisabb a kérdés: mitől független a magyar bíróság? Az igazságtól! Ettől kezdve csak Fidesz-igazság létezik, bírói segédlettel...
orchid: A Ducénak is két évébe tellett, mire az 1922-es hatalomra kerülése után annyira leépítette a demokratikus rendszert, hogy azután nyugodt szívvel mondhatta: tulajdonképpen „parlament nélkül is működik az ország”. Jesszusom, mintha ezt már mondta volna valaki nálunk is az elmúlt zavaros húsz évben!
DONJ: Rákosi sokat tanulhatott volna a mai fideszes jogi elittől. Mit érezhetnek a tanáraik?
mapolg: A bíróságok munkáját biztosan lehet javítani. De itt a lényeg az, hogy megint kineveznek kilenc vagy tizenkét évre egy olyan embert, akit személyesen Orbán Viktor választ ki, és akinek joga lesz ahhoz a bírához rendelni egy ügyet, akihez akarja. Vagyis a főügyészi szék után a főbírói székbe is Orbán embere ül. Nem tudom, hogy mit szólna valaki, ha az őt megvádoló ügyész és az ügyét tárgyaló bíró is a személyes ellensége lenne. Világos, hogy ezek után a vezér egyetlen intésére megvádolhatnak és lecsukhatnak bárkit. Ez a szép, új fideszes világ.
doklaci: Valljuk be őszintén, egy kis reform ráfér a bíróságokra. Hallottam olyan ügyről, hogy egy állami bérlakás díjának megállapítását (mert a bérlő évek óta nem hajlandó a törvényszerű emelt díjat fizetni) a Budai Központi Kerületi Bíróság három és fél éve tologatja, és még mindig nincs ítélet. Egy bíró is lehet alkalmatlan, de ezt – úgy látszik – nincs, aki kimondhatja.
cirmos10: Tény, hogy bizonyos esetekben igen furcsa döntések születtek és születnek. Többségében a jobboldal felé dől el a dolog. Ennek ellenére a Fideszt bosszantaná, ha a koncepciós perekkel nem az történne, amit ő szeretne. Tehát lépni kell: nehogy megússzák a kiszemelt áldozatok. Netán még kártérítést is kapjanak. Azzal egyetértek, hogy mindenki legyen felelős a döntéséért, ha bíró, ha más. Mondjuk azok is, akik a forintot bedöntötték, akik szándékosan kirobbantották a 2006-os eseményeket. Akik a rendőrség által felállított kordont szétszerelték azzal a szándékkal, hogy ezzel a csőcseléknek utat mutassanak, miként kell a törvénynek ellenszegülni stb... Igen, kellene egy olyan bíróság, amelyik a tények alapján eljár a mai kormánytagokkal, parlamenti képviselőkkel szemben is. De ez álom, mert nem a józan ész, hanem a Fidesz diktál.
cserepes67: A főbíró Baka elmondta: a tervezetek mögött álló koncepciót, illetve magukat a törvénytervezeteket fél nappal a benyújtásuk előtt ismerhette meg a bírósági szervezet, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és ő maga is. A Fidesz szerint ahhoz, hogy jó törvény szülessen, nem a bíróságokat, nem a bírákat kell megkérdezni, ők túlságosan elfogultak. Gondolom, olyan szakmai – szokás szerint polgári – szervezetekkel konzultáltak, mint a kozmetikusok, horgászok vagy focisták. Szép, új világ.
ügyvéd: Az igazságszolgáltatási reform keretében, az ügyészségi törvény módosítása következtében felborul a vád és a védelem egyensúlya, miután a Kúria ülésein a legfőbb ügyész részt vesz, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke viszont nem. Mindezzel újabb súlyos sérelmet szenved a hatalmi ágak szétválasztásának elve. És már önmagában ezzel sérül a bírói függetlenség elve is. Lényegében összeolvasztja a vádat az ítélkezéssel. A bírósági tárgyaláson a vád és a védelem (elvileg) egyenrangú felek. Alkotmányosan érvényesülnie kell a fegyverek egyenlősége elvének. Azzal viszont, hogy a vád aktívan részt vesz az ítélkezésben is, sérül valamennyi felsorolt elv. Súlyosbítja mindezt az is, hogy míg a vád a tárgyaláson, az ítélkezésben részt vehet és befolyást gyakorolhat rá, a védelemtől elveszik ugyanezt a jogot. A tárgyalás lezárulta után, az ítélkezés keretében a vád további befolyást gyakorolhat a bírákra, amire nemhogy nem reagálhat a védelem, de még csak nem is hallhatja ezeket az érveket. És ez a védelem jogát is rendkívül durván sérti. Ez ellentétes több olyan nemzetközi egyezménnyel is, amelyhez Magyarország csatlakozott, aláírta, majd a magyar jogrend részévé téve önmagára nézve is kötelezőnek ismerte el. Ezzel viszont a mostani kormány gyakorlatilag felrúgott minden alkotmányos alapelvet, minden érintett nemzetközi egyezményt.
kanka5118: A legnagyobb érdektelenséggel figyelem a bírói kar vergődését. A visszamenőleges törvények, a médiatörvény stb. idején nagy volt a hallgatás. Alkotmánybíróság dettó. Ha akkor meglépik azt, amihez gyávák voltak, és testületileg lemondanak, ma nem itt tartanánk.
EVIKE: Nem tudom, létezik-e jogi kultúra. Biztos. Vannak íratlan szabályai? Talán. A bírói munkahelyeket is elérte a krízis, és Orbán úgy döntött, zabálják fel egymást.
Megfigyelő: Akkor szűnt meg a bírói függetlenség, amikor az Alkotmánybíróság nem vágott vissza Orbánnak. Az volt a jel, hogy Orbánnak mindent szabad.
Vitat: Most már tényleg költözni kellene ahhoz, hogy jogállamban éljünk.