A Demokratikus Koalíció alelnöke szerint a szakértői kormány nem demokratikus
Molnár Csaba azt írta, ha valaki szakértői kormányt jelent be, azzal felrúgja a parlamentáris demokrácia alapszabályát
Miután a DK jelöltjei és Dobrev Klára is elsöprő fölénnyel nyerte az ellenzéki előválasztás első fordulóját, Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter bejelentették, hogy mindketten szakértői kormányt fognak felállítani, ha esetleg miniszterelnök lenne belőlük. Molnár Csaba, a DK alelnöke és egyben EP-képviselője szerint ezzel a két ellenfél nemcsak azt mondja, hogy nem kívánnak pártpolitikusokat látni a kormányukban, hanem azt is, hogy miniszterelnökként, koalíciós kormány vezetőjeként egymaguk szeretnének dönteni a miniszterek személyéről.
Szerinte azonban ennek nem így kéne történnie. Kijelentette, a koalíciós pártoknak kell a jelölteket a koalíciós kormányba delegálják, mégpedig a pártok parlamenti súlyának – vagyis a választásokon kifejezett népakaratnak – megfelelően. „Így van ez mindenhol Európában. Angela Merkelnek sem volt sok beleszólása abba, hogy a koalíciós partner szocdemek kiket küldenek a kormányába miniszternek” – olvasható a politikus bejegyzésében. Hozzátette: ha bármelyik miniszterelnök-jelölt kijelenti, hogy szakértői kormányt akar, akkor ezt a legalapvetőbb parlamenti demokratikus alapszabályt rúgja fel. Végül a képviselő Dobrev Klára nevében megígérte, hogy miniszterelnökként be fogja tartani a koalíciós kormányzás demokratikus alapelvét. „Mert parlamenti demokráciában csak így lehet. Ha nem így van, az nem parlamentáris demokrácia” – írta.
(Kiemelt kép: Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője az Európai Parlament strasbourgi épületében 2019. július 16-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd