Óvatosan az erdőben! Ismét medvét észleltek a népszerű kirándulóhelyen
Természetjárók figyelem: medve tűnt fel Aggtelek közelében, a szakértők szerint nem ritka vendégről van szó, és már itthon is komolyan kell venni a jelenlétüket.
Aggtelek mellett barna medvével találkozhattak túrázók: a fiatal példány lábnyomai és figyelmeztető papírok tették egyértelművé, hogy nem csak vendégként jár hazánkban – írja a Dívány.
A medvék már nem csak vendégek
Égerszög közelében, az Aggteleki Nemzeti Park területén még június 8-án észleltek barna medvét – a ragadozó mozgásáról rögzített felvételek nem készültek, viszont az önkéntes figyelmeztető táblák egyértelművé tették: medvére számíthatnak a kirándulók. A ragadozó jelenlétére az Aggteleki Nemzeti Park is felhívja a figylemet a Facebook oldalán.
Egy túrázó fényképeket osztott meg a nagyvad nyomairól, más túrázók fatörzsekre rögrízett felhívásokban figyelmeztetnek a veszélyre.
A Facebookon az egyik kommentelő Tibinek nevezte el az állatot.
Ezért veszélyes a barna medve
A barna medve Európa legnagyobb ragadozója, amely a Kárpát‑medence összefüggő erdőiben képes néhány száz kilométert is megtenni. A Dívány korábbi beszámolója szerint a medvék visszatelepülése országos jelenség – nem csak véletlen „kóbor”, hanem újra egymást követő generációk járhatják be a magyar erdőket.
A Magyar Agrár‑ és Élettudományi Egyetem docense, dr. Heltai Miklós szerint medveveszély esetén a legjobb megelőzés a zaj: „hangos énekszóval el lehet őket riasztani, hiszen alapvetően nem céljuk, hogy emberekkel találkozzanak” – mondta korábban a portálnak.
Mit tegyen, ha medvével találkozik?
Azonnal térjen le az útról – ne maradjon a medvével szemben!
Ne fotózzon, ne szelfizzen az állattal, a biztonság a legfontosabb.
Lassú távozás: ne fusson, lassan, figyelve hátráljon.
Ne nézzen bele közvetlenül a szemébe, mivel ez fenyegetést jelezhet az állat számára.
Fához közel, takarékos ételmagazinálás: ne hagyd éjszakára a táborban az élelmet, inkább akassza fel egy közeli fára.
A szakértők szerint a medvék általában elkerülik az embereket – a hangos jelenlét a legjobb védelem.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Agent Green NGO via AFP)