2022-re kapott időpontot a műtétre az énekesnő, aki már nem bír együtt élni a szörnyű fájdalommal
„Krámli Kinga vagyok, 34 éves. Több felelősségteljes hivatásom van. Világ- és népzenei formációk (Napra, MINGU, Fondor, Armenia Jazz Quintet) volt és jelenlegi énekese vagyok. A mindennapokban pedig pedagógus, osztályfőnök. Mindezek mellett egy rejtélyes betegséggel is küzdök. Endometriózissal." Kevesebb mint egy nap alatt háromezren osztották meg Krámli Kinga Facebook-bejegyzését, amiben betegségéről ír.
A betegség nem csak testileg, de már lelkileg is elviselhetetlen fájdalmakat okoz – írja. 9 éve diagnosztizáltak nála IV. stádiumú, súlyos bélendometriózist, de ez csak a bizonyosság volt, tünetei alapján korábban is sejtették.
„Az endometriózis röviden ismertetve: a méhet körülvevő méhnyálkahártya jelenléte a méhen kívül. Hasonlóan a jóindulatú daganatokhoz, szövethatárokat nem tisztelve tör be más szervekbe, roncsolva azokat. Nálam bélérintettségű a betegség. Összenövesztette a beleimet egymással, a méhemmel, a petefészkemmel. Csokoládécisztám is lett, mely ennek a betegségnek a kísérőtünete. Az akkori többórás műtét alkalmával oldották az összenövéseket, eltávolították a cisztát, és a bél falán található endometriózisos csomókat leszedték. De tudták, ha súlyosbodik az állapotom, csak a bélszakaszkimetszés lesz a megoldás."
Sajnos súlyosbodott. Mára egyértelműen szükségessé vált a nagyműtét, amely igen kockázatos. Nagyobb orvosi teamet: nőgyógyászt, sebészt, urológust és egy speciális eszközt, bélvarró gépet igényel.
Iyen mély érintettségű endometriózisos műtétből viszont csak heti egyet támogat az OEP-utód (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) – írja a fiatal énekesnő. Mivel az endometriózis nem is olyan ritka betegség, a műtéti várólista igen hosszú. Krámli Kinga operációja 2022. január 19-re van kiírva. Négy év múlva.
Van persze más megoldás is. Akár a jövő hónapban is megműtenék kétmillió forint ellenében, a klinikán működő kft.-n keresztül. És ez most nagyon nem jól hangzik – teszi hozzá.
„Még ha valamilyen csoda folytán elő is teremteném a pénzt, akkor sem szűnne meg ez a probléma globálisan."
A Facebook-bejegyzést is azért írta, hogy felhívja a figyelmet a betegségre és a finanszírozás problémáira. „Nagyon szeretném, ha lecsökkenne a várólista, ha nagyobb támogatást nyújtanának a műtétekhez, enyhülést adva a betegeknek. És nagyon szeretném, ha meghallanák a hangomat, mert én ezt én már tényleg nem bírom.”
Az endometriózis
Endometriózis alatt azt értjük, amikor a méh nyálkahártyasejtjei (a méh nyálkahártyáját hívjuk endometriumnak) nem a méhben, hanem valahol máshol, a méh üregén kívül jelennek meg (ez leggyakrabban a petefészket és a kismedencei hashártya különböző részeit jelenti) – írja a HáziPatika.
A máshol megjelenő méhnyálkahártyasejtek azért jelentenek problémát, mert egyrészt steril gyulladást okoznak maguk körül, másrészt körülöttük összenövések, letapadások alakulnak ki, amelyek krónikus fájdalmat okozhatnak. Ha pedig a petevezeték is érintett, akkor meddőség is kialakulhat. Külön probléma az is, amikor a petefészekben jelennek meg ilyen nyálkahártyasejtek, ebben az esetben ugyanis endometrotikus ciszta, úgynevezett endiometrióma alakulhat ki (a benne lévő csokoládébarna váladék miatt ezt nevezi a köznyelv csokoládécisztának). Ez utóbbival az a gond, hogy ha növekszik, alhasi fájdalmakat, nyomási tüneteket okozhat. Az endometriózis azért is panaszt okoz, mert a méhüregen kívül elhelyezkedő méhnyálkahártyasejtek a méhüregben lévőkhöz hasonlóan minden hónapban leválnak, lévén a hormonok ugyanúgy hatnak rájuk. Ha az endometriózis kiterjedtebb, betörhet a bélfalba és a húgyhólyagba, ami miatt a menstruáció idején a széklet és a vizelet is véres lehet.
A reproduktív korban lévő nők 5-15 százalékát érinti az endometriózis, de mivel a betegség sokszor nem okoz tünetet, a hölgyek nem feltétlenül tudnak arról, hogy érintettek lennének.