7 gyógynövény a női bajokra: így lehet elviselhetőbb a változó kor
A változó kori tünetek jelentősen csökkenthetők ezekkel a gyógynövényekkel, de más gyakori női bajokat is orvosolhatunk vele.
A legtöbb „női baj" nem igényel különösebb beavatkozást, ám a kellemetlen, néha fájdalmas tüneteket a természet segítségével csillapíthatjuk. Az alábbi gyógynövények mellékhatások nélkül hoznak enyhülést a kínzó panaszokra.
Tőzegáfonya a hólyaggyulladásra
Ez az egyik leggyakoribb női betegség, sokan egy év alatt többször is szenvednek a köznyelvben csak felfázásnak nevezett betegségtől. A tőzegáfonya rendszeres fogyasztása védi a hólyag nyálkahártyáját a baktériumokkal szemben. A betegség leggyakrabban a végbél körüli kórokozók gátra, majd a külső húgycsőnyílásba kerülésével, onnan felszállva a húgycsőbe és húgyhólyagba jutásával alakul ki. Nőknél a rövid húgycső fokozza a gyulladás kialakulásának veszélyét. A betegség kialakulásának legnagyobb valószínűsége nemi érintkezés során van, amikor a hüvely normálisan savas vegyhatásának megváltozása táptalaja lesz a kórokozók hüvelybe és húgycsőbe való elszaporodásának.
A férfiak esetében a hosszú húgycső és a prosztata által kiválasztott baktériumellenes hatású váladék védelmet jelenthet.
A húgyhólyag-gyulladást az esetek döntő többségében jól meghatározható kórokozók okozzák (leggyakrabban Gram-pozitív aerob mikroorganizmusok és bélbaktériumok).
A húgyhólyag gyulladása más betegségekhez is társulhat (pl. szülési sérülések, rendszeres katéterezés szükségessége, prosztata megnagyobbodás, hólyagbénulás, stb.). Ekkor az alapbetegség gyógyítása nélkül tartós eredmény nem érhető el.
Alkalmazása: Igyon tőzegáfonyalevet, továbbá minél több vizet, hogy átmossa a húgyutakat.
Vizesedésre: csalán
Számos oka lehet, amiért a kötőszövetekben felgyülemlik a folyadék. Felelős lehet érte az egész napos állás, kiválthatja valamilyen élelmiszer, de lehet bizonyos betegségek kísérő tünete is. A csalánkészítmények enyhítik ezeket a problémákat. A növény leveleiben lévő hatóanyag szabályozza az anyagcserét és a veseműködést, így vízhajtóként hat.
Alkalmazása: Néhány hétig igyon meg naponta 1-2 csésze csalánteát.
Stresszre: citromfű-tea
Tavasszal, amikor egymást érik az időjárási frontok, nem ritka a feszült, nyugtalan állapot, amit csak tetéznek a mindennapok gondjai. Pár csésze citromfűtea azonban megoldást jelenthet. Nyugtatóan hat, kiegyensúlyozottá tesz, erősíti az idegeket.
Alkalmazása: Ha nem szereti a teát, fürdőolajként is élvezheti a citromfű áldásos hatását.
Alvászavarra: macskagyökér
Egész éjszaka aludni – sok nő számára ez elérhetetlen álom csupán. Egy kíméletes szer segítségével azonban teljesülhet a kívánsága; a macskagyökér ellazítja a stresszes idegrendszert, oldja a szorongásokat, megkönnyíti az elalvást.
Alkalmazása: Lefekvés előtt 1 órával vegyen be egy macskagyökér-kapszulát, vagy igyon macskagyökérteát.
Menstruációs görcsökre: cickafark
A havonta jelentkező kellemetlen alhasi görcsöket nem kell hősiesen tűrnöd. A női bajokra jó hatással van a cickafark.
Alkalmazása: Öntsön 1 l forrásban lévő vizet 20 g szárított herbára. Hagyja állni percig, majd adja a fürdővizéhez.
Fejfájásra borsmenta
A menstruáció alatt, vagy röviddel előtte sok nő panaszkodik kínzó fejfájásra, amit gyógyszerrel orvosol. Holott segíthetne a természet patikája is!
Alkalmazása: Dörzsölje be a halántékát 1 csepp borsmentaolajjal, és élvezze a frissítő illatot. Mivel növényi fájdalomcsillapító szer, melynek nincsenek káros mellékhatásai, bármikor használhatja, amikor szükséges.
Változó korra: palástfű
Fiataloknál és középkorúaknál egyaránt problémát jelenthet a ciklus ingadozása. Előbbieknél a pubertás, utóbbiaknál a változókor a felelős ezért. Mindkét esetben megváltozik a szervezet hormonháztartása.
Alkalmazása: Forrázzon le 1 púpozott tk füvet 250 ml vízzel, rövid ideig hagyja állni, majd szűrje le. Fogyasszon belőle 8-10 napon át 2-2 csészényit.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pexels via Pixabay)