Tojást venne a sütés-főzéshez? Nem biztos, hogy mindig jól választ

Nem tűnik nagy ördöngösségnek, de még a tojás megvásárlása sem mindig egyszerű.

2024. november 14., 17:16

Szerző:

A tojás az egyik legfőbb alapanyag, ha főzésről van szó: rengeteg étel és sütemény alkotóeleme, így egyáltalán nem mindegy, milyen minőségűt használunk hozzá. Bár a legtöbben hajlamosak az első útjukba eső üzletben vagy piacon megvásárolni, nem árt, ha tudjuk, hogy milyen jelölésekre kell figyelni, és hogy azok pontosan mit is jelentenek – hívta fel a figyelmet a SokszínűVidék.

Magyarországon különösen kedvelt élelmiszerről van szó, amelyet az összes lehetséges módon felhasználunk. A felmérések szerint egy átlagos magyar évente közel 250 darab tojást fogyaszt el sülve, főve, vagy valamilyen étel alkotóelemeként.

Ez örvendetes, ugyanis egy nagyon hasznos tápanyagforrásról van szó, magas fehérjetartalmának köszönhetően rendkívül hasznos élelmiszer. A fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják, ugyanis a legtöbb diéta beépíti a fogyókúrás étrendbe (talán csak az állati eredetű élelmiszereket mellőző vegán étrend képez kivételt).

Így érdemes kiválasztani a tojást

A tojás az A-, B-, D- és E-vitaminon kívül nagy mennyiségben tartalmaz szelént és folsavat is. A gyermekek számára éppúgy fontos a fogyasztása, mint a felnőtteknek, az egészséges étrend nélkülözhetetlen eleme.

A figyelmesebb vásárlóknak már feltűnhetett akár sütés-főzés közben is, hogy a tojáshéjon különböző jelölések láthatóak. Mindezt az Európai Unió, illetve a hazai hatóságok is előírják: minden egyes darabot el kell látni a jelöléssel, mielőtt forgalomba kerülne. A kistermelők azonban kivételt képeznek, bár az értékesítéskor számukra is előírás, hogy megjelöljék, pontosan honnan és kitől származik az áru. A jelöléseket egyébként nemcsak a tojásokon kell elhelyezni, hanem a csomagoláson is, ezt bárki ellenőrizheti is vásárláskor.

Fontos tudni, hogy a szakemberek tájékoztatása szerint a tojások tápanyagtartalmát a tartási körülmények nem befolyásolják, az azonban igen, hogy a tyúkokat mivel etetik. Az 1-es számmal ellátott, szabadtartásból származó tojások például azért előnyösek, mert a tyúkok a takarmány mellett más táplálékhoz is hozzájutnak, hiszen egy nagyobb, füves területen, a szabad ég alatt tarják őket. Az így tartott tyúkok táplálkozása jóval színesebb, mint ipari körülmények között tartott társaiké, így tojásuk is többféle tápanyagot tartalmaz.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatott arról, hogy a tojásokon látható pecsétek, számozások hogyan értelmezhetőek. Az első szám a tartási formát jelöli, ezt követi a termelőország betűkódja, majd a vármegye száma. Ezután még a konkrét termelési hely is egészen pontosan beazonosítható a kódok alapján.

A 2-essel kezdőd kód azt jelzi, hogy a tyúkok mozgása nem korlátozott, de nem szabadon tartják őket, hanem zárt térben. Nincsenek összezsúfolva, de takarmányozásuk szabályozott keretek között történik. A 3-as számmal jelölt tojások olyan tyúkoktól származnak, amelyeknek a tartási körülményei nem irigylésre méltóak, ugyanis ketrecben tartják őket, és egyetlen feladatuk, hogy ipari mennyiségű tojást termeljenek. Etetésük nyilvánvalóan leegyszerűsített, ám a nagyobb mennyiségű tojástermelést így is biztosítják.

A biotojásokat 0-val jelölik, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a tyúkokat nem kezelik antibiotikummal a hozamnövekedés érdekében, és nem csupán a szabad ég alatt kapirgálhatnak, hanem egy nagyobb térben is megpihenhetnek éjszakánként. Etetésükre is nagyobb figyelmet fordítanak, a bevitt tápanyagok beépülnek a tojásaikba is.

A tojás fogyasztása rendkívül fontos az emberi szervezet számára, de a fentiek ismeretében tudatosabban választhatunk, ami az étkezés kapcsán is nagyon lényeges.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!