Minden nap teázik? Nem is gondolná, mire használhatja a teafiltert
A tea jótékony hatásait érdemes több területen is kihasználni.
A kávé mellett a tea a legkedveltebb reggeli ital: több millióan ezzel a frissítővel indítják minden egyes napjukat. Bár a gyógyteákat is sokan fogyasztják, amelyeket jellemzően a tealevél kimérését követően lehet elkészíteni, a legtöbben még mindig a filteres teákat választják. Abba azonban már kevesebben gondolnak bele, hogy a néhány percnyi áztatást követően a szemétbe kerülő filtereket másképp is fel lehetne használni – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
A tea jótékony hatásairól már számtalan tanulmány készült. A különféle teafajták más-más szempontból hatnak pozitívan az emberi szervezetre. A leggyakrabban fogyasztott fekete tea a gyulladások csökkentésében és az immunrendszer általános erősítésében játszik szerepet, míg a zöld tea a koleszterinszint csökkentésével hozzájárul a szív egészségéhez. Előnyei közé tartozik a vérnyomás normalizálása, illetve a daganatos betegségekre gyakorolt pozitív hatása is. Ezek mellett természetesen a gyógyteák, valamint az egyéb, különleges fajták is támogathatják a szervezet egészségét.
A teázás tehát az egyik legegészségesebb szokásunk, de még több pozitívumot hozhatunk ki belőle egy kis odafigyeléssel.
Nem csak a tea, a filter is érték
Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a környezetvédelem, a hulladék mennyiségének csökkentése, illetve az újrahasznosítás kérdése. A szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy ideje lenne tudatosabban fogyasztania az emberiségnek: a néhány percig használt, majd szemétbe dobott eszközök okozzák a legnagyobb kárt.
Bár a teafilterek a lebomló anyagok közé tartoznak, de sokak szerint vétek ezeket kidobni a néhány perces áztatás után. Sokan arra esküsznek, hogy egy teafilter akár több napon át is használható. Bár a tealevelek az első használatkor áznak ki leginkább, de 2-3 napig még extra ízt adhatnak a reggeli italnak.
Ám nemcsak az embereknek, hanem a növényeknek is kedvezhetünk ezek használatával. A szobanövények hálásak lesznek, ha a teafiltert elhelyezzük a cserépben, kb. két ujjnyi mélységben, hiszen ezzel növelhető a föld tápanyagtartalma, a filter maga pedig úgyis lebomlik.
Az is jó módszer, ha a teafilter tartalmát belekeverjük a virágföldbe, és ebben helyezzük el azokat a magokat és virághagymákat, amelyeket szeretnénk minél nagyobbra nevelni. A tealevelekben található tápanyagok segítik a palánták gyökereinek megerősödését, és ahhoz is hozzájárulnak, hogy minél több virágot hozzanak a növények.
A téli szezonban ugyan nincs jelentősége, de tavasztól őszig a teafilter a kertben is hasznos segítség. Érdemes tudni, hogy akár kártevőriasztóként is hatékony lehet. Hatalmas előny, hogy amellett, hogy a teafilter rengeteg bogarat és kerti csigát is távol tarthat, nem mérgező, és egyáltalán nem szennyezi a környezetet, így az egyik legjobb választás erre a célra.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)