A szívritmuszavar ijesztő, de meg lehet tanulni együtt élni vele
A legtöbb ember élete során tapasztal szívritmuszavart, ami bár ijesztő lehet, de akár súlyosabb esetben is jól együtt lehet élni vele.
A legtöbb ember tapasztalja élete során a szívritmuszavar tünetét, ami legtöbbször annyit tesz, hogy a szív kihagy egy ütést, vagy szabálytalanul ver. Ezek a ritmuszavarok az esetek többségében veszélytelenek, ám egyes formái súlyosak, akár életveszélyesek lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy a zavar érzékelt mértéke nem feltétlenül áll arányban az általa hordozott veszéllyel – áll a egeszsegkalauz.hu cikkében.
Eszerint a szívritmuszavar legtöbb formája ártalmatlan ugyan és kezelést sem igényel, ám Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint az ellenőrzés ezekben az esetekben is fontos.
A szívritmuszavar sokszor teljesen ártalmatlan, sok esetben még tünetet sem okoz, és csak véletlenül derül rá fény egy vizsgálat során. Más esetekben úgy érezhetjük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, esetleg kimaradást, vagy szapora, rendetlen szívműködést észlelünk – ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat
– figyelmeztetett a kardiológus. Hozzátette, a kivizsgálás eredményeit értékelve az orvos minden esetben eldönti, hogy az állapot mennyire komoly és vezethet-e a jövőben komplikációkhoz. Amennyiben igen, úgy egy kezelési tervet állít fel, amelynek több célja is van. Ezek közül a legfontosabbak:
- Meg kell akadályozni a vérrögök képződését – különösen pitvarfibrilláció esetén.
- Normál keretek közt kell tartani a pulzust.
- Ha lehetséges, vissza kell állítani a normál szívritmust.
- Amennyiben valamilyen betegség vagy állapot okozza a szívritmuszavart, azt kezelni kell.
- Minden rizikófaktor mérséklésére vagy kiiktatására kell törekedni, ami szívbetegséget vagy stroke-ot okozhat.
A portál kitért rá, hogy akinél a szívritmuszavar kezelést igényel, annak szüksége lehet gyógyszerszedésre, a pulzus monitorozására, és azon életmódbeli változásokra, amelyekkel a kockázat csökkenthető. Ennek kapcsán felsornak pár aranyszabályt is, amire mindenképpen érdemes odafigyelni:
- Amikor a gyógyszerről dönt az orvos, akkor mindenképpen fontos, hogy tudjon azokról a gyógyszerekről, táplálék kiegészítőkről, vitaminokról, amelyeket már szedünk. Amit pedig a kardiológus elrendelt, azt a felírtak szerint szükséges szedni.
- Szívritmuszavar esetén meg kell tanulnunk megmérni a saját pulzusunkat (a nyakon vagy a tenyér alatt), különösen, ha pacemaker-rel élünk. A vérnyomásmérés során a mért pulzusértékeket is figyeljük, és szükség esetén naplózzuk.
- Mivel már önmagában a szívritmuszavar is egy rizikófaktor a szív-érrendszeri betegségek, események és a stroke szempontjából, fontos, hogy a továbbiakat próbáljuk rendezni. Orvosi útmutatással és életmód orvoslássegítségével csökkentsük a magas vérnyomást és koleszterinszintet, elhízás esetén csökkentsük a testtömeget, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, mozogjunk rendszeresen és próbáljunk leszokni a dohányzásról.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrása: JULIEN TROMEUR / SCIENCE PHOTO LIB / JTO / Science Photo Library via AFP)