Nem csak időseket támad: de mit tehetünk a porckopás ellen?

Egyre fiatalabbakat is érint a porckopás, nem szabad azt gondolni, hogy a fájdalom, a problémák oka csak a hatvanas-hetvenes években lehet a porcok átalakulása, kopása. De mit tehetünk ellene?

2024. június 26., 09:37

Szerző:

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista az orvosi segítség és az életmód változtatás jelentéségéről beszélt a porckopás kapcsán az Egészségkalauznak.

Már 40-50 éves korban is jelentkezhet porckopás

Sokan úgy gondolják, a porckopás az idős nőket érintő betegség, de ez már korántsem igaz. Való igaz, hogy 90-es években a térdben jelentkező porckopás diagnózisát a 72 éves átlag életkorú páciensek kapták meg, ám ma az érintettek átlagéletkora 56 év – állítja az amerikai IMS Institute for Healthcare Informatics, az 2016-os receptfelírások adatait elemezve. Sőt, a frissen diagnosztizált esetek több, mint felét a 45-64 közti páciensek teszik ki.

„Minden életkorban és alapállapot esetén megoldást kell találnunk a fájdalom enyhítésére, ugyanis porckopás esetén ez az egyik legfontosabb feladat, a maradék porcállomány megvédése mellett” – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes a lapnak.

Igen hatékony megoldás például a hialuronsavas injekciókúra, amelynek hatása fokozatosan alakul ki. A kezelés során ugyanis „kenőanyagot” juttatunk az ízülethez, ami a mozgás során keletkező súrlódást csökkenti és az ízületet érő lökéseket tompítja. A terápia utáni 6-8 hónapban jelentős mértékben javul az ízület terhelhetősége, vagyis szabadabbá válik a mozgás, csökken a fájdalom. Előfordul, hogy egy másik anyag, az orvosi kollagén mellett döntünk, amit szintén injekciózni kell.

Sokat segíthet a lökéshullám terápia is, amely a vérkeringés- és anyagcsere élénkítésével fájdalomcsillapító és regerációt beindító hatással bír, és nem jár szúrással. Látható tehát, hogy önálló vagy kombinált kezelésekkel, de lehetséges hatékonyan segíteni azoknak, akik szeretnének megszabadulni a fájdalomtól és a mozgásuk korlátozottságától, különösen, ha szükség esetén hajlandóak az életmódváltásra, és a funkcionális gyógytorna rendszeres végzésére. Az érintetteknek fontos tudniuk, hogy utóbbiakban komoly segítséget jelenthet az életmód orvoslás, ahol életmód orvos, dietetikus és mozgásterapeuta együttesen vezetik és támogatják az életminőséget javító életmód kialakítását.

3 tipp a kattogó térdek ellen

A tévhittel ellentétben a térdporcok rendszeres terhelést vagy ráhelyezett erőt igényelnek, hogy egészségesek maradjanak, ám nem mindegy, hogyan állunk neki az erősítésüknek.

Futás, guggolás, lépcsőzés, kerékpározás, ugrálás – ezekhez a tevékenységekhez mind be kell hajlítani a térdet, ami annak kattogásához és fájdalomhoz vezet. De vajon mi állhat ennek hátterében? Az Egészségkalauz cikkében erre kereste a választ.

A cikkből kiderült, hogy a tévhittel ellentétben a térdporcok rendszeres „terhelést” vagy ráhelyezett erőt igényelnek, hogy egészségesek maradjanak. Ez lehet akár egy tempós séta vagy guggolás is.

A gyakorlatok nemcsak a térdporcok egészségét őrzik meg, hanem izomerőt is építenek, ami fontos az ízületek stabilizálásához. Ezen túlmenően az edzés segít a térd mozgási tartományának fenntartásában, csökkenti a térd merevségét és hozzájárulhat az életminőség javulásához

– mondta Dayna Yorks, a Harvard Medical School fizikai orvostudományi és rehabilitációs oktatója.

Az aktivitás előnyei ellenére azonban bizonyos mozgások fájdalmat okozhatnak az egészséges térdekben, vagy irritálhatják a már kialakult ízületi gyulladást. Ennek oka pedig az, hogy egyes tevékenységek jobban megterhelik a térdízületet, mint mások, mint például a mély guggolás, a térdelés, vagy akár a lépcsőn való fel- vagy lemenés. Ezek az elfoglaltságok különösen fájdalmasak lehetnek, ha súlyosabb ízületi gyulladása van.

Ennek elkerüléséhez, azaz a térdfájdalmak csökkentése vagy elkerülése érdekében szükséges módosítani a fizikai aktivitásunkat, hogy enyhítsük az ízületekre nehezedő nyomást. Az Egészségkalauz össze is szedett ezekhez néhány tippet:

Lépcsőzéskor

Helyezzük a jobb lábunkat egy lépcsőfokra, majd emeljük fel a bal lábunkat. Ismételjük meg a mozgást felfelé haladva a lépcsőn. Ha szükséges, kapaszkodjunk a korlátba. Mászás közben állítsuk egy egyenes vonalba a csípőt, a térdet és a bokát, és ne hagyjuk, hogy a térd előrenyúljon a lábujjainkon. Nyomjuk az egész lábunkat a lépcsőre, ne csak a lábujjainkat vagy a sarkunkat.

Futáskor

Fussunk lassú sebességgel és rövid távon. Kerüljük a kemény járdát, inkább például keressünk egy középiskolai pályát vagy egy sport parkot.

Sétáláskor

Fontoljuk meg a nordic walking botok használatát. Sokkal kiegyensúlyozottabb vele a séta.

Ha a fájdalom néhány órán belül enyhül, Dr. Yorks szerint rendben van, ha folytatjuk a tevékenységet. Ha a fájdalom továbbra is fennáll, akkor viszont orvoshoz kell fordulnunk, aki előfordulhat, hogy fizikoterápiát javasol majd.

A cikk végül kitér a térdfájdalom leggyakoribb okaira. Eszerint a probléma hátterében legtöbbször a sportolás közben vagy baleset miatt keletkezett sérülés, valamint a túlzott igénybevétel és terhelés áll. Ám a térdízületi gyulladás kialakulásának hátterében leggyakrabban valamilyen – főként légúti vagy húgyúti – fertőzés áll, amely a vérkeringésen keresztül, sérülés következtében és direkt ráterjedéssel elérheti az ízületet. Ezenkívül okozhatják anyagcsere-betegségek (köszvény), több ízületet érintő megbetegedések és sebészi beavatkozások is.

(Fotó: Thomas Warnack/dpa/AFP)

Tegnap 15:54

Noha az aszalt gyümölcsök fontos része az egészséges táplálkozásnak, hiszen adalékanyagok nélkül is hosszú ideig megőrzik ízüket, állagukat és tápértéküket, nem csak vitaminokat viszünk be velük. A Rizikometer arra hívja fel a figyelmet, hogy a mazsola is tele van káros anyagokkal.