A netes csalók a hirdetési linken keresztül próbálják megszerezni az eladók bankszámla adatait

A trükkös online csalók már a netes eladókat sem kímélik.

2024. június 8., 10:44

Szerző:

Netes eladók személyi és banki adatait próbálják trükkösen megszerezni a csalók: az eladás befejezéséhez küldött link egy kamu oldalra irányítja az érintetteket, ahol be kéne pötyögniük az e-bankos jelszavukat – írja a divany.hu. A lap úgy tudja, hogy az Információk eladókról és csalókról nevet viselő Facebook-csoport hozzászólói szerint a csalók most a kis tételű netes eladókra próbálnak rárepülni.

Az eladókat próbálják átverni a lelketlen csalók

Az egyik eladó tette közzé a csoportban azt a beszélgetését, amelyben a vevő azt kérte tőle, hogy e-mailben küldje el neki a hirdetés linkjét. Az ismeretlen arra hivatkozott, hogy a közösségi oldalon elmosódva látja a képeket. Az eladó azonban nem küldött neki linket, mert szerinte éppen a vevő linkel.

„Megpróbálják megszerezni az e-mailcímed, hogy az arra érkező jelszómódosítókat használhassák”

– vélekedett az egyik kommentelő, akivel elmondása szerint a nap 24 órájában folyamatosan próbálkoznak a csalók.

„Nagyon vigyázzatok! Feltettem eladásra egy fehér cipőt. Kb. 15 perc alatt 12-en írták nekem, hogy postát, mindent fizetnek, csak adjam meg a telószámot, e-mailcímet, lakcímet”

– figyelmeztetett egy másik hozzászóló.

És ezzel még nincs vége. Egy harmadik eladó is csalást gyanít egyes vevői magatartása mögött.

„Üzenetben kaptam valami linket az eladás befejezéséhez, hogy fogadhassam a vételárat, ami valami kamu oldalra vitt, ahol az e-bank belépési adatokat kellett volna megadni” – írta, ám szerencsére nem adta meg az adatait.

Nem ez az egyetlen interneten terjedő csalás


Újabb internetes csalás terjed: a csalók egy vírussal fertőzik meg a telefonunkat, és így hozzáférnek az adatainkhoz. Veszélyes új androidos vírust fedeztek fel a ThreatFabric biztonsági kutatói. A Brokewell a fertőzött gépekről gyakorlatilag bármit el tud lopni, de az elsődleges célja a banki adatok megszerzése. A kártevőt egy hamis Chrome-frissítésről szóló hirdetés révén terjesztik, mely bevett gyakorlat a kártékony programok terjesztésére. Ez a hamis hirdetés böngészés közben bukkan fel a felhasználónál, és komoly veszélyt jelent.

Ha valaki rákattint, és elvégzi a telepítést, egy igencsak veszélyes kártevővel kell számoljon: a Brokewellt adatok ellopására, valamint a gép irányítására egyaránt használhatják a támadók.

Képes bizonyos alkalmazások bejelentkezési oldalait utánozni (így megszerezve a beírt hitelesítő adatokat); ellopja a böngészők sütijeit; megszerez minden adatok az androidos készülékről, legyen az szoftveres vagy hardveres tulajdonság; láthatja a pontos földrajzi pozíciót és a hívásnaplókat; végül pedig hallgatózni is tud a mikrofont használva.

Ha az eddigiek nem tűnnek elég veszélyesnek, a képernyőt is látja valós időben, ahogyan a támadó maga is irányítani tudja az eszközt. Így tényleg bármit megtehet.

A ThreatFabric jelentése rámutat: a Brokewell mögött egy magánszemély, egy bizonyos Baron Samedit állhat, akiről úgy hírlik, lopott fiókok ellenőrzésére árul eszközöket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: unsplash)