4 anyag, amit soha nem szabad a mosógépbe tenni
A mosás nem tűnik túl bonyolult feladatnak, mégis könnyű végzetes hibákat véteni.
A legtöbben úgy vélik, a mosás manapság már nem nagy ördöngösség, hiszen a csak a megfelelő programot kell kiválasztani, és a gép dolgozik helyettünk. Ez részben igaz is, ám azzal nagyon fontos tisztában lenni, hogy egyáltalán mi kerülhet be a mosógépbe, és mi az, amit csak kézzel lehet kimosni, vagy amit esetleg egyáltalán nem is érhet víz – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Egy-egy figyelmetlenség tönkreteheti a szövetet, de a nem megfelelő darabok gép mosása akár a mosógépet is tönkreteheti. Az szakértők szerint az egyes ruhadarabokon és anyagokon található címkéket érdemes tanulmányozni, amikor új darabokat szerzünk be, ugyanis ezek hasznos információkat tartalmaznak a mosást illetően is.
A kényesebb anyagok esetében körültekintően szükséges eljárni annak érdekében, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés.
A mosás nem opció ezeknél az anyagoknál
Bár nem mindenki van ezzel tisztában, de minden háztartásban akadnak olyan anyagok, amelyek soha nem kerülhetnek a mosógépbe. Ezek közé tartoznak azok a ruhadarabok, amelyek vegytisztítást igényelnek, mint például a kasmír vagy a selyem. Ezek az anyagok különleges gondozást igényelnek, ugyanis a forró víz vagy a centrifugálás miatt kiszakadhatnak, összezsugorodhatnak és elszíneződhetnek.
Az erősen szennyezett ruhadaraboknak sem a mosógépbe vezet az első útja. Ha makacs folttal állunk szemben, mindenképpen kezelésnek kell alávetni az adott ruhát, ugyanis a folt csak így távolítható el. Nem érdemes egyből a mosógépbe tenni azokat a ruhadarabokat sem, amelyek sarasak, állatszőrösek vagy amelyeken egyéb, darabos szennyeződések fedezhetőek fel: ezeket minden esetben előzetesen meg kell tisztítani egy kefe segítségével.
a különböző díszekkel, speciális gombokkal vagy flitterekkel ellátott ruhák a mosógépben biztosan megsérülnek, ezek az esetek nagy részében kézi mosás igényelnek. A díszítések a centrifugálás során leeshetnek, megsérthetik a mosógép belsejét vagy meghibásodást is okozhatnak, de például egy színes hímzés esetén akár meg is foghatják az anyag többi részét, mert kiázhat belőlük a festék.
Sokan nincsenek tisztában vele, de a bőrből készült ruhadarabokat tilos mosógépben mosni. Ezek a ruhadarabok tönkremehetnek, hiszen a bőr színe és szerkezete is tönkremehet a mosószertől, a forró víztől, illetve a centrifugálástól. A bőr a mosás során megkeményedik, majd repedezni kezd. Érdemes tudni, hogy ezt a szabályt akkor is be kell tartani, ha egy ruhadarab bármekkora mennyiségben tartalmaz bőrt díszítés vagy kiegészítő formájában, ugyanis a fenti következményekkel ebben az esetben is számolni kell.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)