Nem mindegy, mikor és hogyan jön a migrén

Máshogy dolgozzák fel az érzelmeket azok, akikre a reggeli migrén a jellemzőbb és máshogy, akiknél inkább este lép fel. A Semmelweis Egyetem kutatói meglepő felfedezést tettek a migrénről, ami akár célzottabb gyógymódot tehet lehetővé.

2024. október 12., 13:36

Szerző:

A Semmelweis Egyetem kutatói most új megközelítésben vizsgálták a migrént, vagyis a lüktető, görcsös fejfájással járó kórkép kialakulását. A betegeket a roham indulása alapján csoportokba osztották – írja az Egészségkalauz.

A megkérdezettek harmada reggeli, 40%-a késő délutáni/esti rohamról számolt be, harmaduk nem kötötte napszakhoz a migrén kezdetét. Ezután azt vizsgálták, hogyan reagálnak az egyes csoportok különböző érzelmekre.

Korábbi vizsgálatainkból tudtuk, hogy a migrénesek másképp dolgozzák fel az érzelmeket, mint az egészséges emberek. Ezúttal az egyes migrénes alcsoportok közötti különbségekre voltunk kíváncsiak. – mondta dr. Juhász Gabriella, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézetének docense. Ennek mérésére két vizsgálat keretében arcérzelem tesztet alkalmaztak; eltérő arckifejezéseket ábrázoló képeket mutattak a pácienseknek, miközben funkcionális mágneses rezonancia (fMRI) képeket készítettek a résztvevők agyműködéséről.

Mindkét vizsgálat során a félelem váltott ki eltérő választ, azonban eltérő csoportokban. Az első vizsgálatnál az esti csoport mutatott fokozott agyi aktivitást a reggeli csoporthoz képest, míg a másodiknál a reggeli csoportnál jegyeztek fel megemelkedett agyi reakciót a vegyes csoporttal szemben.

Reggel vagy este jön a migrén?

A migrénnek sokféle (környezeti, biológiai, hormonális) oka lehet, melyek egy része a bioritmussal is összefügg. A reggeli rohamokért az alvás minősége és mennyisége, valamint az ébredés környékén felmerülő hormonális változások, az esti migrénért inkább külső tényezők lehetnek felelősek, például munkahelyi stressz.

Mivel ennyire heterogén betegség, a páciensek csupán egy csoportja reagál a kezelésre. Ha sikerül feltárni, milyen okok állnak a háttérben, például, hogy a nap mely szakában, milyen biológiai folyamat okoz rohamot, azzal a célzott kezelést segítenénk – tette hozzá dr. Juhász Gabriella.

A hatékony kezelés szempontjából az idő is fontos tényező. Aki időben felismeri a migrénre utaló jeleket, kivédheti vagy csökkentheti a roham erősségét. Már rendelkezésre állnak lassú felszívódású gyógyszerek, melyekkel a reggeli rohamok megelőzhetők, ám ezeket legkésőbb lefekvéskor be kell venni, s nem mindenki tudja beazonosítani, mikor indul a migrén.

A reggeli migrén esetében érdemes megvizsgálni, nem áll-e valamilyen alvási probléma a háttérben. A délutáni, esti migrénesek pedig a stressz csökkentésével vagy stresszkezelési technikák alkalmazásával léphetnek fel hatékonyan a betegség ellen, javasolja a szakértő – írja a lap.

Ezért érdemes naplót vezetni, ha gyötri a migrén

Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni, ha időről időre gyötri a migrén. Fontos, hogy megtanuljuk elkerülni a konkrét kiváltó okokat és előre tervezzünk. Ha időben észrevesszük a jeleket, elkerülhetjük a nyomasztó fejfájást – írja a Házipatika

migrén 4-72 órán át tartó erős, lüktető fejfájás, amely gyakran féloldali, terhelésre pedig rosszabbodik. A fejfájás e típusa rohamokban jelentkezik, gyakorisága nagyon változó: van, akinél félévente egyszer alakul ki, míg másoknál sűrűbben. Nagy átlagban a migréneseknél havonta kétszer-háromszor is jelentkeznek az akár két-három napig eltartó, hányingerrel, hányással, fényre, zajokra való érzékenységgel társuló fejfájások. A panaszokat megelőzheti úgynevezett aura is, amely a leggyakrabban egyfajta látászavar.

Ezért érdemes naplót vezetni, ha jelentkezik a migrén 

Egy napló vezetése révén könnyebben felismerhetjük, mik váltanak ki nálunk migrént. Érdemes felírni, hogy mit ettünk és ittunk és mennyit mozogtunk. Az időjárás lehet kiváltó oka a fejfájásnak, de az aktuális és erős érzelmeinket is érdemes feljegyezni. Mindezek mellett írjuk be a naplóba szedett gyógyszereinket és mellékhatásaikat, a fejfájás idejét és súlyosságát is.

Healthline összeállítása szerint a hangos zajok, a villanó fények (például stroboszkóp miatt) és más érzékszervi ingerek gyakran váltanak ki migrénes rohamot. Ezeket sokszor nehéz elkerülni, de általában olyan helyzetben fordulnak elő, mint az éjszakai vezetés, a mozizás vagy a klubok vagy zsúfolt szórakozóhelyek. Mivel a migrének gyakran fordulnak elő stresszes helyzetekben, a különböző relaxációs technikák, mint például a jóga vagy a meditáció, segíthetnek enyhíteni a stresszt. Mindenképpen tartsunk szüneteket, ha a tévé vagy a számítógép előtt ülünk, hogy pihentessük a szemünket, és érdemes csökkenteni a képernyők fényerősségét is. Ha tehetjük, kerüljük a hangos zajokkal járó, vagy vizuálisan ingerlő helyzeteket.

(Kiemelt kép: SCIENCE PHOTO LIBRARY / R3F / Science Photo Library via AFP)