Mazsola: sokunk kedvence, pedig káros anyagokat tartalmaz
Noha az aszalt gyümölcsök fontos része az egészséges táplálkozásnak, hiszen adalékanyagok nélkül is hosszú ideig megőrzik ízüket, állagukat és tápértéküket, nem csak vitaminokat viszünk be velük. A Rizikometer arra hívja fel a figyelmet, hogy a mazsola is tele van káros anyagokkal.
A mazsola mindig is megosztó finomságnak számított: a nyersen, marokkal bedobálók és a sütiben habzsolók tábora régen nem tud pontot tenni a vita végére, hogy a mazsola önmagában finomabb vagy desszertben tálalva. Most azonban mindkét tábor figyelmét felhívjuk, hiába az édes rajongás, a mazsola sajnos növényvédő szerekkel szennyezett. Az élelmiszeripai trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer a közösségi médiában hívta fel a tényre a figyelmet.
Aggodalomra ad okot a növényvédő szerek mértéke a mazsolában
A Rizikometer a német Öko Test közlése alapján azt írja, hogy a német Szövetségi Fogyasztóvédelmi Hivatal mérései szerint az étkezési szőlők döntő része többféle növényvédőszer-maradékot is tartalmaz. Egy német teszten a vizsgált 24-féle mazsola közül csupán 5 volt teljesen mentes a növényvédő szerektől.
A legrosszabb eredményt a Globus mazsola érte el a termékteszten:
ebben a termékben 26-féle peszticidet is találtak.
Igaz, ezen szerek egyesével – a kimutatott alacsony koncentrációkban – nem jelentenének veszélyt, ennyiféle növényvédő szer együttes hatása azonban már jelentős kockázatokat rejthet magában.
Miért veszélyesek a növényvédő szerek a szervezetre?
A növényvédő szerek, mint a rovarölők, a gyomirtók, a gombaölők, a rágcsálóirtók vagy az algaölő szerek az emberi szervezetbe jutva idegrendszeri vagy egyéb fejlődési rendellenességeket okozhatnak, növelik a gyermekkori leukémia kialakulásának kockázatát, hosszú távon pedig akár daganatok kialakulásához is vezethetnek.
A várandós nők esetében koraszülést vagy magzatelhalást, a babáknál pedig alacsony születési súlyt eredményezhetnek ezek a vegyszerek. De a nemzőképesség csökkenésével, valamint az asztma, az allergia, a bőrgyulladás és a Parkinson-kór kialakulásával is összefüggésbe hozták már a növényvédő szereket.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: forwimuwi73 via Pixabay)