Kert: Véget ért a lustálkodás: így vesse el a magokat!

A magvetés az egyik legfontosabb lépés a kerti tevékenységek megtervezésében, különösen a tavasz közeledtével. Ahhoz, hogy a növények elég edzettek legyenek a kiültetéshez, időben el kell kezdeni a magvetést.

2025. február 19., 22:18

Szerző:

  Az első lépés a magok beszerzése, amelyeken nem érdemes spórolni, mert a gyenge minőségű magok csődöt mondhatnak – hívja fel a figyelmet a Kert Tv. Természetesen felhasználhatjuk az előző évi sikeres növényeink magjait is, de nincs garancia arra, hogy az utódok is olyan nagyszerűek lesznek, mint a felmenők.

Csak annyi magot vegyünk, amennyi szükséges

Fontos alaposan megtervezni, hogy hová, mikor, mit és mivel vetünk. Egy jól megtervezett konyhakertben mindig terem valami, és olyan növények kerülnek egymás mellé, amelyek segítik egymást. Ehhez érdemes egy szezont lefedő ágyástervet készíteni, így elkerülhetjük, hogy több magot szerezzünk be, mint amennyit el tudunk vetni.

Az ültetés előtt érdemes elvégezni a „víz tesztet”, amely során a magokat néhány órára, akár egy egész éjszakára beáztatjuk, hogy jól megszívják magukat nedvességgel. Ez növeli a csírázás esélyét. Ha sokféle magot készülünk vetni, az bonyolultabb lehet, mert rengeteg edény kell hozzá, és a fajták összekeveredhetnek. Ebben az esetben elegendő lehet, ha csak néhány percre áztatjuk be őket közvetlenül a vetés előtt. A vízhez adagolhatunk egy pici ecetet is, hogy csökkentsük a gombafertőzés esélyét.

Nem mindegy, mibe vetjük a magokat

A magvetésre szánt föld legyen laza, morzsalékos. A legegyszerűbb megoldás a kész palántaföld, de magunk is elkészíthetjük az ideális keveréket. A virágföldet rostáljuk át, szedjük ki belőle a nagyobb rönköket, és adjunk hozzá mosott folyami homokot vagy perlitet. A csírázó magok először csak a saját tartalékaikat használják a növekedésre, így tulajdonképpen mindegy, hogy van-e tápanyag az ültetőközegben. Azonban előfordulhat, hogy a palánták egy kicsit tovább maradnak ebben a közegben, így nem árt egy pici tápanyagot biztosítani számukra.

A magvetés folyamata


A magokat egyenletesen szórjuk el a talaj felszínén, majd vékony réteg földdel takarjuk be őket. Ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nedves maradjon, de ne legyen túl vizes. A magok kikelésének esélye akkor a legnagyobb, ha jó vízáteresztésű, tápanyagban dús és morzsalékos talajba kerülnek. A jó vízelvezetés alapja, hogy a víznek legyen hol eltávoznia, ezért bármibe is ültetünk, mindenképp legyen az alján nyílás, ahol a víz távozhat.

Úgy időzítsük a magvetést, hogy csak annyi időt töltsenek a lakásban, amennyi feltétlen szükséges (általában 6-8 hét) és utána azonnal ültessük ki őket.

A magvetés sikeressége nagyban függ a megfelelő előkészítéstől és a gondos tervezéstől. Ha betartjuk ezeket a lépéseket, biztosak lehetünk benne, hogy egészséges és erős növényeket nevelhetünk a kertünkben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)