Gasztro: Brokkolikenyér, ami a diétába is belefér
Kipróbáltuk a fogyókúrába is illeszthető, alacsony kalóriatartalmú brokkolikenyér receptjét. Azt kell mondanunk, hogy isteni finom!
A fogyókúrázók számára jelenthet ideális megoldást a zöldségkenyerek széles skálája, amelyek a diétába is beilleszthetők magas rosttartalmuk és alacsony kalóriatartalmuk miatt. A szerkesztőség választása a brokkolira esett, amelyet vegyes elvárásokkal fogadtunk, de az első kostoló után kijelenthetjük, a brokkolikenyér isteni finom.
Brokkolikenyér recept
Hozzávalók
- 1 fej brokkoli, rózsáira szedve, nyersen (300-350g)
- 3 nagy tojás
- 1 ek. útifű maghéj
- 2-3 ek. liszt (tojás méretétől függően)
- 3 ek. sörélesztő pehely vagy parmezán sajt (el is hagyható)
- 1 gerezd fokhagyma (vagy fokhagymapor)
- só, bors, szerecsendió – ízlés szerint
Tehetünk a tésztába szezámmagot, napraforgómagot vagy lenmagot is.
A brokkolit rózsáira szedjük, majd a tojással a fokhagymával az aprítógépben pépesre daráljuk. Ízlés szerint fűszerezzük, majd keverjük hozzá az útifű maghéjat, a lsiztet, illetve a sajtot, laktóz érzékenyek sajtpótló sörélesztő pelyhet. Ne ijedjünk meg attól, hogy zöld masszát kapunk. Kanalazzuk a masszát a sütőformába, és 180 fokon süssük 20 percig.
A kisült brokkolikenyeret megkenhetjük avokádókrémmel, humusszal, vagy akár önmagában pirítósként fogyaszthatjuk. készíthetünk mellé mártogatósakat, tehetünk rá sajtot, zöldségeket, felhasználásának csak a képzeletünk és ízlésünk szab határt.
Már csak ezért is érdemes brokkolit fogyasztani
A brokkoli szuperélelmiszernek számít, az egészségre gyakorolt hatása vitathatatlan. A többi káposztaféléhez hasonlóan C- és K-vitaminban igen gazdag: tíz deka nyers brokkoli a napi adagot fedezi mindkettőből.
A brokkolinak antibiotikus hatása is van. A rafanin, amely a brokkolin kívül retekben és a vöröskáposztában is megtalálható, számottevő antibiotikus hatással rendelkezik. A kutatásokkal igazolták, hogy gátolja egyes vírusok, baktériumok és gombák szaporodását.
Ezen túl a rafanin gátolja a pajzsmirigyben a tiroxin és a kalcitonin termelődését. Emiatt a retket az orosz népi gyógyászatban a struma kezelésére használják. Ugyanakkor a rafanin gyógyításban történő alkalmazását korlátozza, hogy terápiás adagokban komoly mellékhatásai vannak, ám a brokkoliban található mennyiség biztonsággal fogyasztható.
(Fotó: 168.hu)