3 tipp a kattogó térdek ellen
A tévhittel ellentétben a térdporcok rendszeres terhelést vagy ráhelyezett erőt igényelnek, hogy egészségesek maradjanak, ám nem mindegy, hogyan állunk neki az erősítésüknek.
Futás, guggolás, lépcsőzés, kerékpározás, ugrálás – ezekhez a tevékenységekhez mind be kell hajlítani a térdet, ami annak kattogásához és fájdalomhoz vezet. De vajon mi állhat ennek hátterében? Az Egészségkalauz cikkében erre kereste a választ.
A cikkből kiderült, hogy a tévhittel ellentétben a térdporcok rendszeres „terhelést” vagy ráhelyezett erőt igényelnek, hogy egészségesek maradjanak. Ez lehet akár egy tempós séta vagy guggolás is.
A gyakorlatok nemcsak a térdporcok egészségét őrzik meg, hanem izomerőt is építenek, ami fontos az ízületek stabilizálásához. Ezen túlmenően az edzés segít a térd mozgási tartományának fenntartásában, csökkenti a térd merevségét és hozzájárulhat az életminőség javulásához
– mondta Dayna Yorks, a Harvard Medical School fizikai orvostudományi és rehabilitációs oktatója.
Az aktivitás előnyei ellenére azonban bizonyos mozgások fájdalmat okozhatnak az egészséges térdekben, vagy irritálhatják a már kialakult ízületi gyulladást. Ennek oka pedig az, hogy egyes tevékenységek jobban megterhelik a térdízületet, mint mások, mint például a mély guggolás, a térdelés, vagy akár a lépcsőn való fel- vagy lemenés. Ezek az elfoglaltságok különösen fájdalmasak lehetnek, ha súlyosabb ízületi gyulladása van.
Ennek elkerüléséhez, azaz a térdfájdalmak csökkentése vagy elkerülése érdekében szükséges módosítani a fizikai aktivitásunkat, hogy enyhítsük az ízületekre nehezedő nyomást. Az Egészségkalauz össze is szedett ezekhez néhány tippet:
Lépcsőzéskor
Helyezzük a jobb lábunkat egy lépcsőfokra, majd emeljük fel a bal lábunkat. Ismételjük meg a mozgást felfelé haladva a lépcsőn. Ha szükséges, kapaszkodjunk a korlátba. Mászás közben állítsuk egy egyenes vonalba a csípőt, a térdet és a bokát, és ne hagyjuk, hogy a térd előrenyúljon a lábujjainkon. Nyomjuk az egész lábunkat a lépcsőre, ne csak a lábujjainkat vagy a sarkunkat.
Futáskor
Fussunk lassú sebességgel és rövid távon. Kerüljük a kemény járdát, inkább például keressünk egy középiskolai pályát vagy egy sport parkot.
Sétáláskor
Fontoljuk meg a nordic walking botok használatát. Sokkal kiegyensúlyozottabb vele a séta.
Ha a fájdalom néhány órán belül enyhül, Dr. Yorks szerint rendben van, ha folytatjuk a tevékenységet. Ha a fájdalom továbbra is fennáll, akkor viszont orvoshoz kell fordulnunk, aki előfordulhat, hogy fizikoterápiát javasol majd.
A cikk végül kitér a térdfájdalom leggyakoribb okaira. Eszerint a probléma hátterében legtöbbször a sportolás közben vagy baleset miatt keletkezett sérülés, valamint a túlzott igénybevétel és terhelés áll. Ám a térdízületi gyulladás kialakulásának hátterében leggyakrabban valamilyen – főként légúti vagy húgyúti – fertőzés áll, amely a vérkeringésen keresztül, sérülés következtében és direkt ráterjedéssel elérheti az ízületet. Ezenkívül okozhatják anyagcsere-betegségek (köszvény), több ízületet érintő megbetegedések és sebészi beavatkozások is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: AFP)