Statisztika: ebben a vármegyékben a legboldogabbak az emberek

Bár a boldogság átlaga minimálisan javult, a regionális különbségek továbbra is markánsak Magyarországon.

2024. december 31., 11:40

Szerző:

Az országos boldogságátlag 2024-ben 5,8-as értéket mutatott egy 10-es skálán, ami enyhe javulás a tavalyi 5,7-hez képest. Bár az átlag minimálisan javult, a regionális különbségek továbbra is markánsak. Vas vármegye továbbra is megőrizte vezető helyét, míg Somogy vármegye tavaly még a lista alsó végében kullogott, azonban idén a második helyre kapaszkodott fel. Nógrád azonban 2023 után idén is csak az utolsó helyet zsebelte be – derült ki a Pénzcentrum felméréséből.

Eszerint Veszprém, a főváros, Pest, valamint Győr-Moson-Sopron vármegyék is a boldogabb területek közé tartoznak, míg Zala és Heves vármegyék valamelyest rontottak a tavalyi helyezésükhöz képest. Nógrád esetében a magas munkanélküliség (11,1 százalék) és az alacsony foglalkoztatottsági ráta (67,7 százalék) lehet az egyik fő tényező, amely a boldogtalanságot okozza. Még úgy is, hogy a havi nettó átlagkereset itt sem a legrosszabb (327 721 forint), az országos átlagtól jelentősen elmarad, különösen a fővároshoz képest, ahol ez az érték 521 ezer forint. 

A fővárosban, Pest, Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyékben érzik magukat leginkább biztonságban anyagilag a magyarok, nem véletlenül, hiszen ezeken a területeken a legmagasabbak az átlagfizetések a KSH szerint – derül ki az elemzésből.

Ez befolyásolja a boldogságunkat

A felmérés rávilágított arra is, hogy a boldogságot több demográfiai tényező is befolyásolja. A nők általában boldogabbak, mint a férfiak, és minél idősebb valaki, annál magasabb boldogságértéket ad magának: a 64 év felettiek átlaga 5,9, míg a 25 év alattiaké csupán 4,9. A házasság is pozitív tényezőnek bizonyult: a házasok átlagosan 6,1-es értéket adtak, míg az egyedülállók mindössze 4,9-et.

A foglalkozások között a vállalkozók a legelégedettebbek, míg a közmunkások 4,1-es átlaga jelzi, hogy ebben a csoportban a legalacsonyabb a boldogságérzet.

A boldogság egyik legmeghatározóbb eleme mégis az egészségi állapot, amely terén Magyarország továbbra is az uniós rangsor utolsó előtti helyeinek egyikén foglal helyet. A felmérés ugyanakkor javulást mutatott ezen a téren: míg tavaly az átlag 5,8 volt, idén 6-ra emelkedett. Az idősebb és magasabb iskolai végzettségű emberek általában elégedettebbek az egészségükkel, ami részben a jobb problémamegoldó képességüknek és az egészségesebb életmódjuknak köszönhető – áll a cikkben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Freepik)