Kiderült, hányszor lehet beteg a gyerek egy évben

Sok szülőnek okoz problémát a munkahelyén, hogy gyermeke az őszi időszakban állandóan beteg. De vajon hányszor lehet náthás a gyerek egy évben? A következőkben erre adunk választ.

2024. október 8., 11:59

Szerző:

Felnőttként ha épp túl vagyunk egy náthán, torokfájáson, a következő héten jó eséllyel nem kapjuk el újra. Ám ez a gyerekek esetében nem mindig van így: gyakran előfordul, hogy másfél hét otthonlét után a gyerek bemegy a csoportjába, osztályába, majd két nap után újra beteg lesz – írja cikkében a mcpress.mayoclinic.org.

Ennyiszer lehet beteg a gyerek

Ilyenkor általában fel is merül a szülőben a kérdés, hogy mégis hányszor lehet beteg egy gyerek évente? Nos, erre Nipunie Rajapakse gyermekorvos, a fertőző betegségek specialistája adott egyértelmű választ. Szerinte amíg a felnőttek esetében 4-5 nátha tekinthető átlagosnak évente, addig 

a legtöbb kisgyerek és óvodás évente akár 12 megfázást is átélhet, ami teljesen normálisnak tekinthető. Emellett az is normális, hogy a gyerekeknél akár 14 napig is fennállnak a tünetek. Sőt, néha a köhögés hat hétig is eltarthat. 

Ennek oka egyfelől az – mondja –, hogy csak náthavírusból körülbelül kétszázféle létezik, így ha az egyik fertőzésen át is esett a gyerek, még akkor is sok másik fertőzheti meg. A gyakori betegség másik oka a szakember szerint, hogy a gyerekek jóval intenzívebb fizikai kontaktusban vannak egymással a bölcsődében, óvodában, iskolában, mint a felnőttek a munkahelyen. A harmadik ok pedig, hogy a gyerekek immunrendszere gyengébb, mint a felnőtteké. Hiszen az immunrendszer erősödéséhez szükséges, hogy az immunsejtek a korábbi vírusos, bakteriális fertőzések révén nagyszámú antitestet gyűjtsenek össze. Ezek, illetve az oltások segítenek abban, hogy az évek múlásával egyre hatékonyabban vegye fel a szervezet a harcot a kórokozókkal. 

Így védhetők ki a betegségek

Korábban megírtuk: a fertőzések megelőzésében nagy szerepe van a higiéniai szabályok betartásának, amibe beletartozik a rendszeres és alapos kézmosás. Köhögés vagy tüsszögés esetén pedig a könyökhajlat használata. Fontos, hogy ne a levegőbe, főleg ne a másik arcába tüsszentsenek, köhögjenek a gyerekek.

Továbbá a bő folyadékfogyasztás és a megfelelő táplálkozás a természetes vitamin bevitellel is elengedhetetlen.

Ezen felül az oltás is sok esetben segíthet. Azok ellen a fertőző betegségek ellen, amelyekkel szemben van lehetőség védőoltással védekezni, érdemes a gyerekeknek, a szülőknek és a pedagógusoknak is egyaránt élni a lehetőséggel. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Myriams-Fotos via Pixabay)

2024. december 15., 09:19

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!