7 dolog, ami akadályozhatja a fogantatást
Külső szemlélőként azt gondolhatjuk, hogy a fogantatás nem egy nagy ördöngösség – azonban azok, akik már elkezdtek vele próbálkozni, láthatják, hogy ez nem teljesen így van. Ennek oka, hogy számtalan faktor befolyásolja a teherbeesés esélyeit, mind a nők, mind a férfiak oldaláról. Oda kell figyelni az étkezésre, a vitaminbevitelre, a stressz elkerülésére, arra, hogy milyen időpontokra időzíjtük az együttléteket… És még ha ezeket mind jól csináljuk is, előfordulhat, hogy akadályokba ütközünk.
Most néhány olyan tényezőt fogunk sorra venni, amelyek az egyszerű fogantatás útjába állhatnak. Így ezek alapján felismerhetővé válnak a problémák, ami az első lépés afelé, hogy tegyünk valamit ellenük.
7 dolog, ami akadályozhatja a fogantatást
Az alábbiakban megnézünk néhány olyan életmódbeli szokást, testi adottságot vagy éppen hormonális állapotot, ami mind-mind hatással lehet a fogantatás sikerére.
Étkezés
Ha gyereket tervezünk, akkor alapvetően elengedhetetlen az egészséges étkezés. Étkezzünk változatosan, kerüljünk a gyorséttermeket, fogyasszunk minél több színes zöldséget és gyümölcsöt, de ne feledkezzünk meg a fehérje- és szénhidrát-bevitelről sem! Ilyenkor ugyanis nemcsak magunkra – és az esetleges szigorú diétánkra kell gondolnunk –, hanem a fogantatásra is. Ehhez pedig elegendő vitaminra és ásványi anyagra lesz szükségünk. Különösen fontos a folsavbevitel, de a túlzott A-vitamin-bevitelt kerüljük! Ha ezeket nem tudjuk pusztán az étkezéssel bevinni a szervezetünkbe, szedjünk bátran vitaminokat, étrend-kiegészítőket!
Túl sok mozgás
Nem azt mondjuk, hogy el kell lustulnunk, amikor babát tervezünk. Viszont a túlzásba vitt edzés nem tesz jót a leendő anyukáknak, ugyanis olyan hormonok szabadulhatnak fel, amelyek megnehezítik a petefészkek munkáját. Mozogjunk bátran, csak alacsonyabb intenzitással – ez még segítheti is a teherbe esést!
Stressz
Lássuk be, a stressz senkinek sem tesz jót. És bár sok olyan nő van, aki a mindennapos stressz mellett is teherbe esett, leendő szülőként jobb ezt elkerülni. Itt nemcsak a munkából vagy az általános teendőkből fakadó stresszfaktorokra gondolunk. Nagyon fontos, hogy ne stresszeljünk rá magára a fogantatásra. Sokan ugyanis annyira görcsösen vágynak az élményre, hogy közben elveszítik ennek a boldog időszaknak a lényegét, ráadásul a teherbe esés is nehezebbé válik. Összességében: egy kis lazítás, esetleg pár meditációs gyakorlat ártani biztosan nem árt!
Kor
Biztosan mindenki hallott már arról, hogy az egyik legfontosabb faktor a teherbeesés kapcsán a kor. A termékeny női petesejtek ugyanis idővel egyre kevesebben lesznek: 35 éves kor fölött jelentősen csökken a teherbeesés esélye, 40 éves kor fölött pedig ez már alig 5% egy menstruációs ciklus alatt.
Progeszteronhiány
A sárgatesthormon, azaz a progeszteron egy olyan hormon, ami a termékeny nők petefészkében termelődik. A feladatai között említhetjük azt, hogy előkészíti a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt beágyazódására, de a terhességet is több módon támogatja. Egyes genetikai tulajdonságok vagy életmódbeli szokások miatt azonban progeszteronhiány alakulhat ki, ami megnehezíti a teherbeesést. Szerencsére tehetünk ellene hormonterápiával, stresszkezeléssel, különböző természetes krémekkel és vitaminokkal is.
Rossz időzítés
Lehet, hogy azért nem sikerül a fogantatás, mert nem a megfelelő időben próbálkozunk. A nőknek ismerniük kell a ciklusukat, hogy tisztában legyenek azzal, mikor ovulálnak, azaz, hogy mikor a legtermékenyebbek.
Ovulálás
A sikertelenül próbálkozó párok esetén igen gyakori probléma – nagyjából 30-40% – az, hogy a női ovuláció következetlen. Emiatt ugyanis lehetetlen a fent említett módon kiszámolni, hogy mikorra érdemes időzíteni az együttléteket. Az összevissza ovuláció mögött több ok is állhat. Az egyik a policisztás ovárium szindróma, de ilyen lehet a korai petefészek-elégtelenség vagy valamilyen hormonális zavar is. Ha a többi mezőt már kipipáltuk, és gyanítjuk, hogy ilyesmi állhat a sikertelen fogantatás hátterében, akkor érdemes felkeresni egy szakembert.
Súlyproblémák
A fogantatás útjába állhat az is, ha túlsúlyosak vagy éppen alultápláltak vagyunk – ez mind a nőkre, mind a férfiakra igaz. Az ilyesmi ugyanis nagy hatással van a hormonháztartásunkra, amelynek egyensúlya nélkülözhetetlen az optimális fogantatáshoz.
Ha semmi sem működik…
Előfordulhat, hogy a fent említettekre mind-mind odafigyelünk, és mégsem jön össze a terhesség. Ez azért lehet, mert még az eddig kifejtetteknél is sokkal, de sokkal bonyolultabb folyamat a fogantatás. A problémák hátterében rengeteg más faktor állhat, például a genetika, vagy különböző, egyelőre nem detektált betegségek. Így, ha az odafigyelés ellenére sem jön össze a baba, akkor érdemes felkeresni egy szakembert, aki iránymutatást adhat arról, hogy mi a következő lépés, amit érdemes megvizsgálni.
Itt mindenképpen fontos megjegyezni egy egészen egyszerű dolgot is, ami lehet, hogy eddig a fogantatás útjában állt: az is megeshet ugyanis, hogy szimplán csak nem próbálkozunk elég régóta. Legyünk türelmesek, és csak akkor kezdjünk el a következőkön gondolkodni, ha 35 évnél fiatalabbak vagyunk, és egy év alatt nem sikerült, vagy ha 35 év felettiek vagyunk, és már fél éve próbálkozunk!