Súlyos betegség terjed a gyerekek között – a WHO figyelmeztetést adott ki

A betegség egész Európában problémát okoz.

2025. március 26., 12:53

Szerző:

Egy rendkívül súlyos betegség miatt kongatták meg vészharagot a szakemberek, amely terjedni kezdett az egész kontinensen, és nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek esetében is komoly következményekkel járhat – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet, amelyről többek között az InfoStart is beszámolt.

Március 24-e a fertőző gümőkor, vagy közismertebb nevén a tuberkolózis, azaz a tbc TBC világnapja. Ennek alkalmából az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) nyilvánosságra hozta azt a jelentést, amelyben a betegség terjedését vizsgálták a 2023-as adatokat alapján.

A szakemberek aggasztónak találják a helyzetet, mivel a statisztikákból egyértelműen kirajzolódott, hogy a betegség terjedni kezdett, és elsősorban a gyermekeket és a legyengül immunrendszerrel rendelkezőket fenyegeti. Annak érdekében, hogy a járvány kirobbanása megelőzhető legyen, a kutatók szerint az egész világon egységesen kellene védekezni a betegség ellen.

A betegség terjedésének kedvezett a Covid-járvány

Mint azt a szakemberek a jelentésükben kifejtették, hogy a koronavírus-járvány megtépázta a lakosság ellenálló képességét is, ennek hatásai pedig abban is megmutatkoznak, hogy nagyobb eséllyel képesek terjedni azok a betegségek, amelyek főleg a légzőrendszert támadják meg.

A tuberkolózis kapcsán összesen 54 ország adatait vetették össze, ezek között nagyrészt európai országok szerepeltek, de bekerültek egyes közép-ázsiai államok is. Az adatok aggodalomra adnak okot, ugyanis megállapítható, hogy Európában 10 százalékkal nőtt a tbc-vel megfertőződött gyermekek száma az előző évi adatokhoz képest. Mindez azt jelenti, hogy a 172 ezer fertőzött között 7500 kiskorú van, akik közül 2400-an ráadásul öt évnél fiatalabbak. Ez utóbbi tényező rendkívül vészjósló, mivel a kicsiket még inkább megviselheti a betegség, súlyosabbak a szövődmények, és a betegség akár halálos kimenetelű is lehet.

Megdöbbentő adat, hogy a tuberkolózisba még mindig évente 1,25 millió ember hal bele, annak ellenére is, hogy létezik védőoltás ellene, amelyet hazánkban például már a születésüket követően megkapnak a csecsemők, hiszen 1953 óta kötelező ennek beadása.

A tuberkolózis ugyan Magyarországon is jelen van, ám a szakemberek szerint a magas átoltottságnak köszönhetően a legtöbben meg sem fertőződnek, ha pedig mégis találkoznak a baktériummal, azt észrevétlenül leküzdi az immunrendszer, ugyanakkor a fejletlenebb régiókban problémát okozhat.

A tbc egy bakteriális fertőzés, amely a légzőszervet, elsősorban a tüdőt támadja meg, gyógyulása lassú, és nagy az esély a szövődmények kialakulására. Egyes munkakörökben, például a vendéglátás területén a mai napig kötelező az évesként tüdőszűrés annak érdekében, hogy a betegség terjedését megakadályozzák. Azonban a legfrissebb adatok alapján a gyermekek körében így is emelkedésnek indult a betegek száma.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)

Tegnap 14:04

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.