A keze elárulja, van-e hajlama a korai hajhullásra

A kezünk elárulja, hogy mennyire vagyunk hajlamosak a hajhullásra, a kopaszodásra való fogékonyság jeleit ugyanis a kézfejen ellenőrizhetjük.

2024. december 26., 13:38

Szerző:

A Daily Mail számol be Dr. Joe Whittington sürgősségi orvos módszeréről, amellyel a doktor állítása szerint könnyedén kideríthetjük, van-e hajlamunk a hajhullásra.

Így állapíthatja meg egyszerűen, hogy hajlamos-e a hajhullásra

Dr. Joe Whittington szerint egyszerű megállapítani a hajhullásra való hajlamot fizikai jellemzők vizsgálatával. A népszerű doki, akinek több mint hárommillió követője van a közösségi médiában, azt állítja, hogy ennek „semmi köze a kopaszodással kapcsolatos mítoszokhoz”, például ahhoz, hogy az édesanyád édesapja korán kopaszodott-e vagy sem.

Az Instagramon és a TikTokon @drjoe_md néven ismert sürgősségi orvos szerint ez olyan egyszerű, mintha csak a kéz arányait néznénk. Dr. Whittington azt javasolja, hogy nézzük meg, milyen az úgynevezett 2D:4D arány, vagyis a mutató- és a gyűrűsujj hossza közötti különbség.

Kínai kutatás igazolja az ujjak és a hajhullási hajlam közötti összefüggést

Az orvos idéz egy nemrégiben készült tanulmányt, amelyben kínai kutatók megmérték a 2D:4D arányt férfiaknál, majd megnézték, hogy mennyire kopaszodnak.

Az androgenetikus alopecia néven is ismert hajhullás ezen típusa általában a hajkoronát és a fejbőr elülső részét érinti, és köztudottan családon belül fordul elő, és a nőket is érintheti.

A szakértők megállapították, hogy azoknál a férfiaknál, akiknek a jobb kezén kisebb a 2D:4D arány – vagyis a gyűrűsujjuk észrevehetően hosszabb a mutatóujjuknál – nagyobb eséllyel alakul ki kopaszodás. Dr. Joe hozzáteszi, hogy a legalacsonyabb aránnyal rendelkezők akár hatszor nagyobb kockázattal szembesülnek, mint azok, akiknél ez az arány a legnagyobb.

Dr. Whittington kiemeli, hogy ennek hátterében a magasabb méhen belüli tesztoszteron-kitettség állhat, ami idővel fokozza a hajhagymák érzékenységét a dihidrotesztoszteronnal (DHT) szemben:

„Ahogy öregszünk, a hajtüszők egyre érzékenyebbé válnak a DHT-hormonra, emiatt elvékonyodnak és végül elhalnak” – mondja Dr. Whittington. 

Az alacsonyabb 2D:4D arányú embereknél ezért hosszú távon nagyobb a hajhullás kockázata.

Miért ragaszkodunk a hajunkhoz?

Az Egyesült Királyságban a férfiak mintegy 80 százaléka és a nők akár 40 százaléka szenved valamilyen fokú hajhullástól 50 éves korára.

A hajhullás általában 25 éves kor körül kezdődik, és súlyossága az életkor előrehaladtával növekszik.

Bár orvosilag nem aggasztó, pszichológiai problémákhoz, például alacsony önbecsüléshez, sőt depresszióhoz is vezethet.

A tanulmány mögött álló kutatók szerint az ujjarányos eredmény figyelmeztetheti az embereket a kockázatra, és arra ösztönözheti őket, hogy korábban keressenek kezelést.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: slavoljubovski via Pixabay)

Az aszpartám esetleges rákkeltő hatásairól egyre több tanulmány jelenik meg, ezért a Foodwatch nemzetközi nonprofit szervezet, a francia Rákellenes Liga és a Yuka nevű mobilalkalmazás-gyártó cég petíciót indított az aszpartám európai betiltásáért.

A csontfájdalom a csontrák leggyakoribb tünete. A rák jelzőtünete, hogy előszőr csak érzékeny az adott testtájék, ám idővel állandósul a fájdalom, és akkor sem szűnik, ha éppen pihen a beteg vagy fájdalomcsillapítót vesz be.