A hajhullás nagy bajt jelezhet: kiderült, mikor kell orvoshoz fordulni
Számos ok állhat a hajhullás hátterében, így soha nem érdemes figyelmen kívül hagyni.
Az, hogy reggelenként a hajkefében ottmarad néhány hajszál, természetes folyamat, hajhullás ebben az esetben nem áll fenn. Ugyanakkor számos egyéb módon is megmutatkozhat, ha fogyni kezdenek a hajszálak. Érdemes tudni, hogy az esztétikai problémákon túl akár komoly betegségek is állhatnak a háttérben, így ezt a problémát soha nem szabad a szőnyeg alá söpörni – figyelmeztetett a Mayo Clinic.
Előfordulhat, hogy alopecia alakul ki, amely akár a haj foltokban történő kihullását is eredményezheti. A szó maga az állatok esetében az időszakos szőrhullatást jelentette, ám embereknél is megfigyelhető a jelenség, és nem csupán a fejbőrön, hanem egyéb testszőrzet esetében is. Egy autoimmun betegségről van szó, amely gyakorlatilag testszerte megtámadja a szőrtüszőket, és bár léteznek kezelési módok, ezek nem minden esetben eredményezik azt, hogy a haj újra elkezd növekedni.
Ezzel a jelenséggel nagy valószínűséggel mindenki szakemberhez fordul, hiszen rendkívül látványos, ám nem ez az egyetlen hajjal kapcsolatos kóros állapot, amely kivizsgálást igényel.
A hajhullás lehet az első figyelmeztető jel
A köröm, illetve a haj állapotából az egész szervezet működésére vonatkozóan fontos következtetések vonhatóak le. Érdemes tudni, hogy nem csupán a haj ritkulása, hanem szerkezetének megváltozása is azt jelzi, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll fenn. Akár daganatos betegség is kiválthatja ezt a jelenséget, de nem ez az egyetlen eset, amikor szakember segítségét kell kérni.
Akinek egész életében vékonyak voltak a hajszálai, annál genetikai tényezők állnak a háttérben, ám még ilyen esetekben is felfedezhetőek a haj változásai, sőt, a hajhullás általában éppen ilyenkor a leglátványosabb. Rengeteg betegség esetén a hajhullás az egyik első figyelmeztető jel. Ezek közé tartozik például a pajzsmirigy működésének zavara, a hormonális egyensúly felborulása, de akár egy fog begyulladása is a hajkorona ritkulását eredményezheti.
Érdemes megfigyelni a körmök állapotát is, ugyanis amennyiben ezeken repedezések alakulnak ki, illetve töredezetté válnak, szinte biztos, hogy a vitaminhiány alakult ki, különösen a cink szintje csökkenhetett le drasztikusan a szervezetben.
Bizonyos bőrbetegségek is kiválthatják a hajhullást, amilyen például a fent említett alopecia, de akár egy szigorú fogyókúra miatt is problémák alakulhatnak ki.A szakemberek azt javasolják, hogy aki azt tapasztalja, hogy a hajkefében a megszokottnál nagyobb mennyiségű haj marad, mindenképpen forduljon orvoshoz. Napi 100 hajszál elvesztése normális, ám ha már minden ruhán ottmaradnak a hajszálak, esetleg foltokban kezd eltűnni a haj, illetve teljesen elvékonyodik, vagy rohamosan kezd őszülni, az minden esetben indokolja a teljes körű kivizsgálást.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)