Vércsoportja megpecsételheti sorsát, ez dönt a rákhajlamról
A vércsoport és a rák kialakulásának kockázata közötti kapcsolat régóta foglalkoztatja a tudományos közösséget, most új tanulmányban számolnak be az összefüggésekről.
A BMCMedicine közölte azt a tanulmányt, amely beszámol a Golestan Kohorsz Vizsgálat eredményeiről. A vizsgálat során 50 045, 40 és 70 év közötti személyt követtek nyomon, hogy feltárják a vércsoportok és a halálozási okok közötti összefüggéseket. Az eredmények szerint a nem 0-ás vércsoportú egyének esetében 9%-kal magasabb volt az összes halálozás kockázat, köztük a rák kockázata is.
A vércsoport és a rák kockázatának összefüggései
A nem 0-ás vércsoportú egyének esetében a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázata is 15%-kal emelkedett. Bár az összes rák miatti halálozásban nem találtak szignifikáns különbséget, a gyomorrák előfordulási gyakorisága magasabb volt az A és B vércsoportú egyéneknél.
A nem 0-s vércsoportú egyéneknél 55%-kal nagyobb volt a gyomorrák kialakulásának kockázata, különösen az A vércsoportúaknál figyeltek meg emelkedett kockázatot. Egy másik tanulmány, amely 40 korábbi kutatás meta-analízisét végezte el, megerősítette, hogy az A vércsoportú egyének fokozottan veszélyeztetettek a gyomorrák szempontjából.
A vércsoportok és a rák közötti kapcsolat pontos mechanizmusa még nem teljesen tisztázott. Feltételezések szerint a nem 0-s vércsoportúaknál magasabb vWF és VIII-as faktor szintek hozzájárulhatnak a trombózis hajlam növekedéséhez, ami befolyásolhatja a daganatok kialakulását és progresszióját.
Ezenkívül az A vércsoportúaknál megfigyelt magasabb összkoleszterin és LDL-szintek is szerepet játszhatnak a rák kialakulásában.
Ezek az eredmények hangsúlyozzák a vércsoport meghatározásának fontosságát a személyre szabott orvoslásban és a kockázatbecslésben.
Egy másik tanulmány, amely a Shanghai Cohort Study adatait elemezte, azt találta, hogy a B és AB vércsoportú egyének alacsonyabb kockázattal rendelkeznek bizonyos rákos megbetegedések, például a gyomor- és vastagbélrák kialakulásában, összehasonlítva az A vércsoporttal.
Ezek az eredmények tovább erősítik a vércsoport és a rák kockázata közötti kapcsolatot, különösen a nem 0-s vércsoportok esetében, és hangsúlyozzák a további kutatások szükségességét ezen a területen.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)