Digitális detox a két ünnep között: mutatjuk, hogyan lehet hatékonyan csökkenteni a képernyő előtt töltött időt
Karácsony után nem árt egy kis digitális detox.
Karácsonykor hajlamosak lehetünk túltolni a közösségi médiában eltöltött időt. Ilyenkor úgy érezhetjük, minden pillanatot meg kell osztani, nagy eséllyel ezért születik annyi poszt a karácsonyfákról, az idővonalakat pedig ellepik a közös, családi képek. Persze mielőtt azt gondolná, ezzel bármi baj van, meg kell nyugtassuk, természetesen nincs. Legalábbis addig, amíg a képernyő előtt töltött idő az ésszerűség határain belül marad. Ha ön is úgy érzi, hogy a karácsony napjaiban egy picit több időt töltött el ezeken a felületeken, akkor ideje egy kis digitális detoxnak. Máris mutatjuk, hogy csinálja.
Technológia nélkül nehéz, de...
Manapság persze már nehéz elképzelni az életet technológia nélkül. Egészen sokkoló, de egy, az Egyesült Királyságban készült közvélemény-kutatás szerint a tinik 50%-a azt mondja, úgy érzi rabja a mobiljának, 78% pedig arról beszélt, óránként ellenőrzi a digitális eszközeit. Egy másik tanulmány szerint egy átlagos amerikai felnőtt naponta 11 órát tölt valamilyen képernyő előtt. Persze a digitális kapcsolattartás óriási előrelépés, így ugyanis bárkivel, bármikor tudunk kommunikálni, óriási távolságok hidalhatók át a technológia fejlődésének hála. Alapvetően azzal sincsen semmi baj, ha életünk egy-egy pillanatát szívesen megosztjuk a közösségi felületeken, de az is tökéletesen rendben van, ha néha úgy érzi, egy kicsit le kell kapcsolódnia az internetről.
Rengeteg az inger
Az interneten és persze a social médiában ugyanis rengeteg az inger. Kutatások szerint pedig éppen ez a sok-sok inger az, ami hozzájárulhat a stresszhez. Egy tanulmány például kimutatta, hogy azok az emberek, akik gyakrabban használják a telefonjukat, nagyobb szorongást tapasztalnak, amikor el kell valamiért szakadniuk tőle, mint azok, akik kevesebb időt töltenek a képernyő előtt. Ha ön is úgy érzi, itt az ideje egy kis digitális detoxnak, még az új év előtt, akkor most adunk pár tippet, hogyan tarthat technológiai méregtelenítést.
Elég minimalizálni is
A digitális detox nem feltétlenül jelenti a teljes elszakadást. Elég, ha meghatároz a napban olyan időszakokat, amikor megpróbál telefon vagy bármilyen okos eszköz nélkül létezni. A technológiára természetesen továbbra is támaszkodhat a kapcsolattartás végett, de például a céltalan TikTok videók görgetését nyugodtan minimalizálhatja, ha azon kapja magát, túl sok időt vesz el a napjából. Célszerű lehet idősávokat beállítani, például este, lefekvés előtt már nem javasolt a telefont nyomkodni, ugyanis a készülékből érkező kék fény megzavarhatja a szervezet melatonin termelését, ami az alvásért felelős. Emiatt pedig elképzelhető, hogy az alvás nem lesz majd olyan pihentető.
Viszlát push értesítések
A digitális detox egyik módja, hogy megszabadul a felesleges értesítésektől. A telefonokra letöltött alkalmazások mindegyike valamilyen értesítéseket kíván küldeni a készülékre, ezeket viszont könnyedén kikapcsolhatja a beállításokban. Nincs is annál idegesítőbb, mint amikor a telefonon található 15-20 alkalmazás mindegyik árasztja a push értesítéseket. Kezdjen el szelektálni! Kapcsolja ki azokat, amik teljesen feleslegesek és tartsa meg csak azokat az értesítéséket, amik fontosak lehetnek. Az e-mailek jelzése például lényeges lehet, de azon belül is lehet szelektálni.
Munkaidőn túl kikapcs
A mailek esetében be lehet állítani, hogy a munkaidőn túl ne érkezzen értesítés a munkahelyi tartalmakról. Ezt jó ötlet lehet beállítani, így ugyanis elkerülhető, hogy a műszak lejárta után is a munkahelyi feladatokkal legyen elfoglalva. Ez a munka és magánélet egyensúlyának megtartása miatt nagyon fontos. A határokat fel kell állítani, máskülönben rossz irányba billen annak a bizonyos mérlegnek a nyelve. Ha minding elérhető, akár este vagy a nyaralása alatt is, akkor a főnökei joggal gondolhatják, hogy bármikor önre testálhatnak plusz munkát. Higgye el, ennek jobb időben elejét venni.
Technológiamentes zóna
Ahogyan azt már fentebb is említettük, elalvás előtt nem szabadna telefont nyomkodni. Éppen ezért a hálószobát akár technológiamentes zónává is lehetne tenni. Persze a telefont nem biztos, hogy teljesen száműzni tudja, sokaknak ugyanis ezen szól a reggeli ébresztő. Nyilván, ha nagyon elszánt, akkor ezt meg lehet oldani, hiszen vekkereket még mindig lehet venni.
(Forrás: The Body Shop, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)