A demencia már a kezdeti fázisban felismerhető ezzel a vizsgálattal

A demencia még mindig komoly problémát jelent, most egy új módszerrel még az első tünetek megjelenése előtt felismerhető lenne.

2025. április 7., 15:25

Szerző:

Az orvosok folyamatosan kísérleteznek új módszerekkel, amelyek lehetővé teszik, hogy a demenciát hamarabb diagnosztizálják. A skót kutatók a mesterséges intelligenciának köszönhetően nagy felfedezést tettek, írta meg a BBC, amit az Infostart szemlézett.

Ez a módszer már a korai szakaszban felismerheti a demenciát

Forradalmi áttörést értek el skót kutatók a demencia korai felismerésében: egy új, mesterséges intelligenciával támogatott szemvizsgálati módszerrel már az első elváltozások megjelenése előtt diagnosztizálható lehet a betegség – számolt be róla a BBC.

A NeurEYE nevű kutatócsoport közel egymillió retinafelvételt gyűjtött össze, ezzel létrehozva a világ legnagyobb ideghártya-adatbázisát. Ezen alapul az az új algoritmus, amely a szem finom ereinek vizsgálatával képes kimutatni az agyban zajló korai neurodegeneratív folyamatokat – például a demencia vagy Alzheimer-kór első jeleit.

„A szem sokkal többet elárulhat, mint azt eddig gondoltuk. A retina rengeteg információt tartalmaz, és bizonyos értelemben biológiai barométere agyunk egészségének. Ráadásul a recehártya vizsgálata egyszerű, és bármelyik optikusnál megtalálható eszközökkel elvégezhető”

– mondta Baljean Dhillon az Edinburgh-i Egyetem klinikai szemészetének professzora.

A kutatást az Edinburgh-i Egyetem professzora, Baljean Dhillon vezeti, aki szerint a retina az agy „biológiai barométere”, hiszen egyszerűen, gyorsan és fájdalommentesen vizsgálható, akár a legtöbb optikában megtalálható eszközökkel is.

A projekt célja, hogy 2026-ra mindenki számára hozzáférhető legyen a fejlesztett eszköz, így a korai diagnózis révén javulhat a betegek életminősége, és időben megkezdhetővé válhat a kezelés, még mielőtt súlyosabb tünetek jelentkeznének. A BBC által megszólaltatott David Steele, egy nyugdíjas gépészmérnök személyes történetén keresztül is rávilágított: édesanyja Alzheimer-kórban szenvedett, ám a betegséget évekkel korábban rosszul diagnosztizálták. A korai felismerés lehetősége szerinte sok szenvedéstől kímélhette volna meg családját.

Ian Cameron szemész szakorvos hozzátette: a szem valóban az egész test „ablaka”, így nemcsak neurológiai, de érrendszeri, szív- és anyagcsere-betegségek is kimutathatók egy alapos vizsgálattal. Véleménye szerint mindenkinek legalább kétévente ajánlott szemészeti ellenőrzés, hiszen minél korábban fedezik fel a tüneteket, annál nagyobb az esély a kezelés sikerére.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)