Így mutatkozhatnak meg az Alzheimer-kór tünetei hétköznapi tevékenységek közben
Az első jelek már nagyon korán megmutatkozhatnak, az Alzheimer-kór mégis sokáig rejtve maradhat.
Manapság az egyik legrettegettebb időskori betegség az Alzheimer-kór, amely a demencia leggyakoribb formája, és minden esetben kognitív hanyatlással párosul. Mivel az agy működését befolyásolja, kezdetben nem túl látványosak a tünetek, ám a páciens közvetlen környezete már ezeket is észlelheti – hívta fel a figyelmet az Alzheimer's Association.
A tudomány jelenlegi állása szerint a betegség ugyan nem gyógyítható, ám a tünetek súlyossága mérsékelhető, és a páciens állapotának romlása is lassítható. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy minél hamarabb kiderüljön, mi áll a páciens adott esetben furcsa viselkedése mögött.
Néhány tünet veszélytelennek tűnik, és bár kezdetben azokat maguk a betegek is észreveszik, ám nem tulajdonítanak ezeknek túl nagy jelentőséget. Pedig akár egy-egy hétköznapi tevékenység során is felismerhetőek ezek a jelenségek, amelyek a betegség kialakulásáról árulkodnak.
A kezdődő Alzheimer-kór így ismerhető fel
Néhány jellegzetes tünet egyértelműen utalhat a betegségre, így akinél ezek közül több is fennáll, annak mindenképpen érdemes felkeresnie egy szakorvost. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a memóriavesztés, amely talán a laikusok számára is egyre ismertebb tény. A gyakorlatban azonban nem mindig lehet egyértelműen beazonosítani, hiszen kezdetben a páciens csak jelentéktelennek tűnő információkra nem emlékszik, például a bevásárlólistára vagy egy régi szomszéd nevére. Később dátumokról és jeles eseményekről is megfeledkezhetnek. A családtagoknak feltűnhet, hogy egyre gyakrabban ír jegyzetet a páciens, mert tisztában van azzal, hogy a memóriája már nem a régi.
Esetenként olyan feladatok elvégzése is nehezítetté válhat, amelyeket a beteg korábban önállóan intézett. Ilyen lehet például egy bevásárlás, vagy egy ismeretlen helyen való tájékozódás. Egy gyakran játszott családi társasjáték szabályainak, vagy egy kedvenc étel receptjének elfelejtése is aggodalomra adhat okot. Ugyanakkor mindezt nem szabad összekeverni az öregedéssel: például egy modern műszaki eszköz beállítása az idősebbek számára általánosságban gondot okozhat, hiszen a mai fiatalokkal ellentétben nem képezte a mindennapjaik részét ezen eszközök használata. Ennek azonban nincs köze a betegséghez.
Akár egy hétköznapi beszélgetés során is jelentkezhetnek az árulkodó tünetek. Sok Alzheimer-kórban szenvedő betegnél megfigyelhető, hogy időnként elakadnak, nehezükre esik kifejezni magukat, keresik a szavakat. Néha akár a beszélgetésbe is nehezen kapcsolódnak be, és összezavarodhatnak, mert elfelejtik, hogy éppen éppen miről kérdezik őket. Bizonyos szavakat helytelenül használnak, és esetenként akár a tárgyak nevét is összekeverhetik.
Aki a fenti tüneteket tapasztalja akár saját magán, akár egy családtagján, annak érdemes minél előbb orvosi segítséget kérni, hogy a további állapotromlás megelőzhető legyen.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)