Nagyon ritka állatot fedeztek fel a Vértesben
Első alkalommal sikerült ezt az állatot fellelnie a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi szakembereinek a Vértesben.
A denevérek rejtélyes és izgalmas világába enged betekintést egy friss felfedezés, amely a Vértes hegység területén történt. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi szakemberei és önkéntesek egy csoportja 2025. február 6-án téli denevérmonitoringot végzett a régióban. Ennek során egy korábban nem észlelt faj, a hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) is előkerült, amely újabb bizonyíték a Vértes gazdag és sokszínű élővilágára. Az állat észleléséről Duna-Ipoly Nemzeti Park a közösségi média oldalán számolt be.
Így találtak rá a különleges állatra
A téli időszak különösen fontos a denevérek életében, hiszen ekkor a hideg miatt hibernált állapotban vészelik át a zord hónapokat. A denevérek föld alatti élőhelyeken, pincékben, barlangokban és elhagyott katonai bunkerekben húzódnak meg, ahol a stabil hőmérséklet és páratartalom megfelelő környezetet biztosít számukra. Az évről évre végzett monitoring célja, hogy dokumentálják a különböző fajok eloszlását és egyedszámát, valamint az esetleges populációváltozásokat.
A 2025-ös vizsgálat során 14 különböző telelőhelyet ellenőriztek a szakemberek és önkéntesek. A vizsgálatok során több, a területen már ismert denevérfajt is azonosítottak, például a kis patkósdenevért (Rhinolophus hipposideros) és a nagyfülű denevért (Myotis bechsteinii). A legizgalmasabb felfedezés azonban egy olyan faj jelenléte volt, amelyet korábban a téli időszakban még nem figyeltek meg a Vértesben: a hosszúszárnyú denevér.
A hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) egy fokozottan védett faj, amely Európa, Ázsia és Afrika több területén is előfordul, de Magyarországon viszonylag ritka. Elsősorban barlangokban telel, és érzékeny a környezeti változásokra. Fehérvárcsurgó térségéből korábban már volt adat ennek a fajnak a jelenlétéről a nyári időszakban, azonban a téli megfigyelése most először történt meg a Vértesben.
A felfedezés különös jelentőséggel bír, hiszen azt mutatja, hogy a térség megfelelő körülményeket biztosíthat ennek a veszélyeztetett fajnak a túléléséhez. Ez arra is rámutat, hogy a természetvédelmi intézkedések – mint például a barlangok és egyéb föld alatti élőhelyek védelme – kulcsfontosságúak az érzékeny denevérpopulációk fennmaradásában.
(Kiemelt képünk forrása: Duna-Ipoly Nemzeti Park hivatalos Facebook oldala)