Fotó: Ijesztő haltorzót találtak Délegyházán, ez áll a bizarr külső mögött

Pikkelyborzolódásban szenvedő haltorzót fotóztak le Délegyházán, a különös külsőt is a kórokozónak köszönheti a lefotózott példány.

2025. február 14., 19:06

Szerző:

2024 december elsején fotózták a Délegyházi-tavaknál ezt a különös, ijesztő külsejű haltorzót. A Magyar Haltani Társaságnak beküldött képen a szakemberek szerint egy beteg ezüstkárász látható.

A haltorzó kórokzónak köszönheti a különös külsejét

A képen látható halnak nincs bajusza, feje kicsi, háta magas, pikkelyei nagyok, úszói szürkés színűek, ami alapján megállapítható, hogy a hal egy ezüstkárász, írják a szakemberek. A tünetegyüttest, azaz a szemdülledést, pikkelyborzolódást, valamint a hasi duzzanatot több különböző kórokozó is okozhatja, ilyen vírus például a tavaszi virémia vagy a hasvízkór.

Nem ez az egyetlenkülönös hal a magyar élővizekben

Amint arról a 168.hu is beszámolt, agresszív trópusi halat fogtak ki a Hévizi-csatornából. A trópusi jaguársügérnek akváriumokban lenne a helye, élővizekbe jutva komoly problémákat okoznak, mivel felfalják az őshonos halakat.

A jaguársügér erősen territoriális és viszonylag agresszív faj, a nála kisebb halakat tápláléknak tekinti. Az akrváriumban növényeket sem egyszerű mellette tartani, mert mindent szétturkálnak. A jaguársügér territóriumot alakít ki, amelyet igen agresszíven véd. Gyorsan szaporodik, az ivadékokat mindkét szülő védelmezi.

A problémáról az akvaristák tehetnek, akik talán a hal territoriális természete miatt élővizekbe engedik a példányokat.

„Vannak bizony olyan akváriumi haltenyésztők, akik szándékosan helyeznek ki bizonyos fajokat annak érdekében, hogy a természetes vízben költségmentesen fel tudják őket nevelni, majd jelentős haszonnal értékesíteni” – nyilatkozta Ferincz Árpád, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetője az RTL Fókusznak.

(Kiemelt képünk forrása: a Magyar Haltani Társaság hivatalos oldala)