Elképesztő felfedezést tett a magyar csillagász

Magyar csillagász fedezett fel két új üstököst. 

2024. július 25., 13:51

Szerző:

Két új üstököst is felfedezett júliusban Sárneczky Krisztián kutatásvezető csillagász, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Piszkéstetői Obszervatóriumában.

Két új üstökös 

Az elsőként július 8-án felfedezett üstökös a nemzetközi megerősítések után július 18-án kapta meg a hivatalos C/2024 N3 (Sárneczky) nevet – közölte a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont csütörtökön az MTI-vel. Július 14-én aztán egy újabb apró égitest tűnt fel a teleszkóp keresőfelvételein, az előző üstököstől alig 6 fokra. A további vizsgálatok azóta igazolták, hogy egy újabb üstökös felfedezéséről van szó. A C/2024 N4 (Sárneczky) névre hallgató égi vándor július 24-én kapta meg hivatalos nevét.

Mindkét égitest északon, a Camelopardalis (Zsiráf) csillagképben látszik.

Magyar rekord

Ezzel a felfedezéssel hétről kilencre nőtt a magyar csillagászat története alatt felfedezett üstökösök száma, az egy héten belüli két új felfedezés pedig egyedülálló magyar rekordnak számít. Az üstökösök 2026-ig velünk lesznek, és Magyarországról is megfigyelhetők maradnak. Halványságuk miatt vizuálisan nem, csak nagyobb távcsövekkel és fotografikus rögzítéssel lehet megörökíteni az égi jelenségeket.

Megfigyelőállomás a Mátrában 

A Piszkéstetői Obszervatórium, hazánk legnagyobb távcsövét is működtető csillagászati megfigyelőállomása a Mátrában helyezkedik el, a 944 méter magas Piszkéstetőn. Az üstökösök felfedezése ugyanazzal a 60 centiméteres korrekciós lencsével rendelkező Schmidt távcsővel történt, amivel évtizedekkel korábban Lovas Miklós már 5 üstököst felfedezett, az utolsót 38 évvel ezelőtt.

Magyar az űrben 

Ahogyan azt portálunk is megírta Magyarország véglegesítette megállapodását az amerikai Axiom Space-szel, miszerint Kapu Tibor, a második magyar űrhajós a vállalat soron következő Ax-4-es missziójával utazik majd a világűrbe. A misszió során a magyar kutatóűrhajós 14 napot tölt majd el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, ahol olyan tudományos kísérletek elvégzése lesz a feladata, amelyek nemcsak a hazai űrszektor szereplőit, de Magyarországot nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatják a 21. század egyik legdinamikusabban fejlődő iparágában.  Ferencz Orsolya tájékoztatása szerint a misszió pontos kezdetét, azaz a felbocsátás időpontját egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)