TGM: A szocializmus a három M világa lesz: Marx, Mozart, Matisse
„Akik már leírták Gyurcsányt, azoknak lehet még részük nagy meglepetésben”- írja Debreczeni József, aki elemzésének furcsa címet adott: II. József Lipót avagy Gyurcsány félidőben? – Mester Ákos, a 168 Óra főszerkesztője ajánlja figyelmükbe a hetilap cikkeit.
„Akik már leírták Gyurcsányt, azoknak lehet még részük nagy meglepetésben”- írja Debreczeni József, aki elemzésének furcsa címet adott: II. József Lipót avagy Gyurcsány félidőben?
A lap megkérdezte Bauer Tamást és Tamás Gáspár Miklóst: van-e visszaút? – az SZDSZ-nek a koalícióba, nekik az SZDSZ-be. Bauer Tamás a két párt politikai együttműködésének szükségességéről beszél, és úgy látja: az MSZP és az SZDSZ Orbán forgatókönyvét követte, amikor felbontotta a koalíciót. Tamás Gáspár Miklós határozottan fogalmaz: „Semmi közöm az SZDSZ-hez. Polgári pártok háza táján sincs keresnivalóm.” A filozófus egyébként egy új rendszerváltást vizionál, és szerinte „ a szocializmus a három M világa lesz: Marx, Mozart, Matisse.”
Nagy Imre újratemetése „1989 június 16-án nemcsak holtpont volt, hanem bizonyos értelemben kegyelmi pillanat is. Benne a vihar előtt csendje” - írja vezércikkében Bölcs István, és a lap archív képekkel is emlékezik arra a napra, meg sok mindenre, ami azóta történt..
Nagy Imre nevével „politikai végvárak rivalizálnak, s a pártok azt hiszik, a hőskultusz átsegíti őket a gondolathiányon.” Ez már a bevezető mondata a Donáth Lászlóval készült interjúnak. Köztudomású, hogy az evangélikus lelkész szocialista parlamenti képviselő, a Nagy Imre-per másodrendű vádlottjának fia. Donáth Lászlónak lesújtó véleménye van a mai politikai arisztokráciáról, és válaszol arra a kérdésre, hogy „akkor mit is keres közöttük?”.
Beszélgettünk a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető szakértőjével, Pétervári Zsolttal, aki párhuzamot vont Gömbös Gyula Nemzeti Egység Pártja és a Fidesz között. Az elemző el tudja képzelni Orbán Viktorról, hogy szívesen beülne egy alkotmányosan megerősített elnöki posztba, és így szinte teljhatalommal irányíthatná az országot.
Interjút készítettünk Neményi Mária szociológussal, aki Lőcsei Pál most megjelent könyvéről beszél, amelyet a modern családkutatás alapművének tekint.
A Nobel-díjas Oláh Györgyről ír Szentgyörgyi Zsuzsa.
A feminizmusról és az amerikai újságírásról fejti ki véleményét a magyar származású Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró, Susane Faludi.
Kiderül a most megjelent 168 Órából, hogy Kepes András visszatér-e a képernyőre. Hogy mit nevezünk a média légypapírjának. Hogy miért mondjuk Orbán Viktort vészharangozónak. Hogy mi oka lehet annak, hogy némelyek átszellemülten emlegetik a Horthy-korszakot.