Romlik a koncentrációs képesség a modern technológia korában

A XIX. században Freud és kollégái még hisztérikus embereket láttak mindenhol. A mai pszichiáterek inkább a koncentrációs zavarokkal küzdőkkel foglalkoznak és úgy látják, hogy a baj egyik kiváltója az újtechnológia. Általános és mértéktelen használata felveti, hogy az e-mailek, a mobiltelefonok hangja mellett képesek vagyunk-e hosszabb időt igénybe vevő szellemi munkára, képesek vagyunk-e ellenállni a sokféle figyelemelterelő „csábításnak”. ()

2012. január 14., 20:14

A problémát Nicolas Carr, a blogszféra és az Internet amerikai specialistája vetette fel a The Atlantic folyóiratban. Bevallotta, hogy hosszabb ideig tartó napi internetezés után képtelen nagyobb figyelmet igénylő szellemi munkára.

„Azelőtt elmélyülni egy könyv- be vagy egy hosszabb újságcikkbe, nem okozott számomra problémát. Ma már ezt csak ritkán tudom megtenni. Koncentráló képességem 2-3 oldal után gyengülni kezd, türelmetlen leszek, elvesztem a fonalat, keresem, hogy mit tudnék valami mást csinálni. Olyan benyomásom van, hogy állandóan kényszeríteni kell az agyamat arra, hogy visszatérjek az olvasáshoz.”

Tapasztalatait egyre több internauta éli át. Problémájában sokan osztoznak.

Amerikában tanulmányok sokasága is alátámasztja megfigyeléseit. Franciaországban egy friss felmérés kimutatta, hogy az emberek a munkában egyre rövidebb ideig tudnak koncentrálni. Gyakorlatilag arról van szó, hogy 12 percnél tovább nem lehet valamivel figyelmesen foglalkozni a belső telefonok, sms-ek miatt.

A szakemberek szerint érdemes a jelenség ellen buddhista meditációval foglalkozni. A figyelmet ebben az ember önmagára, a gondolataira, az érzelmeire fordítja és ha szabályos időközönként szakít erre néhány percet, megszabadulhat a tulajdonképpen a szuperaktivitásra hasonlító szindrómától, amelyben ide-oda kapkod az eléje táruló kényszeres lehetőségek között.

Forrás:

http://www.energiacentrum.com/