Parányi ellenségünk: eddig 25 millió áldozatot követelt az AIDS

December elsején van az AIDS elleni küzdelem világnapja, amelynek keretében Budapesten a (CAF) és a Máltai Hórusz Spirituális Rend kiállítással egybekötött rendezvényt tart az Erzsébet téri Gödörben. .

2008. december 1., 09:12

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) éppen húsz esztendővel ezelőtt nyilvánította az AIDS elleni küzdelem világnapjává december 1-ét.

Hazánkban e kórral kapcsolatosan a szomorú mérleg: idén 98 újonnan regisztrált HIV-pozitív, országosan mintegy 1500 ismert eset. Óvatos becslések szerint a tényleges szám, az országban élő összes HIV-fertőzött száma akár a háromezret is elérheti. A gócpont a főváros. Az új betegek közt egyre több a heteroszexuális és komoly problémát jelent, hogy zömük fiatal, huszonéves.

A betegség politikai prioritását meghatározó dokumentumot

Nemzeti AIDS Stratégianéven 2004-ben készítették el – a 2010-ig reálisan megvalósítható feladatokat összegzi. A dokumentum alapvetően a szűrésre, a megelőzést célzó felvilágosításra és oktatásra, továbbá a HIV-fertőzöttek gondozására, orvosi ellátására és a szociális gondoskodásra koncentrál.

Sokan összekeverik a HIV és az AIDS fogalmát, pedig a kettő nem ugyanaz.

Amikor valaki HIV-fertőzött, az annyit jelent, hogy vírushordozó. Az AIDS-et a HIV vírussal fertőzött betegek végső stádiumának leírására használják, mikor a beteg immunrendszere már annyira legyengült, hogy képtelen legyőzni azokat a kórokozókat, amikkel az egészséges szervezet elbánna.

A kór jó eséllyel fölismerhető a fertőzéskor fellépő tünetegyüttesről.

E szerint a fertőzést követően a betegek 70-90 százalékánál rövid időn belül jelentkező hatások: láz, kiütések és heveny torokfájás együttesen tapasztalható a potenciális vírushordozóknál. Ezek a tünetek két-három héten belül maguktól elmúlnak.
A fertőzöttek csekély hányadánál ez a tünetegyüttes nem tapasztalható.

A HIV vírusa ellen jelenleg nincs gyógyszer. A modern kezelésekkel azonban ellenőrzés alatt tartható a betegség, az immunrendszer pedig megerősíthető. Így e kezelés alatt bárki egészséges, aktív életet élhet, habár a gyógyszeres kúrának akadnak mellékhatásai. Természetesen minél későbbi stádiumban diagnosztizálták a vírus hatását, a gyógyszeres kezelés annál kevésbé hatékony.

Nemzetközi szinten komoly intézményrendszer épült ki, hogy felvegye a harcot a HIV hatásaival.

Az AIDS megelőzését célzó programok támogatásának megnyirbálása a pénzügyi válságra hivatkozva, a HIV-fertőzések rohamos emelkedését eredményezheti – figyelmeztetett nemrég az ENSZ.

Paul De Lay, a szervezet AIDS-ellenes ügynökségének igazgatója szerint a világ országainak fenn kell tartani a megelőzésre, felvilágosításra jelenleg fordított támogatás szintjét.

Az egészségügyi világszervezet 2007-es adatai szerint körülbelül 33 millió ember él HIV-fertőzöttként – zömük Afrika a Szaharától délre eső részén. 1981 óta, a halálos vírus azonosításától számítva 25 millió ember halt meg AIDS-ben.

Évente mintegy 2,7 millió ember kapja el a fertőzést

A WHO a kezelési programokat, amelyek a kúrához nélkülözhetetlen gyógyszereket szolgáltatják, folyamatosan terjeszti, így mára közel négymillió HIV-pozitív részesülhet az életét meghosszabbító kezelésben. De még ez a szám is elmarad a szükségestől, hiszen 9,7 millióra becsülik azon betegek számát, akiknek szükségük volna gyógyszeres kezelésre, de életkörülményeik vagy országuk nehéz gazdasági helyzete miatt ehhez nem jutnak hozzá.

Minden öt új fertőzöttre csupán két olyan jut, aki részesülhet a megfelelő kezelésben – mondta el De Lay.

Nem csak egészségügyi-, hanem civil szervezetek, mi több, a szórakoztatóipar (mint a veszélyeztetett rétegeket könnyen elérő médium) is bekapcsolódik a felvilágosító kampányokba világszerte.

Az MTV amerikai zenecsatorna immáron tizedszer rendezi meg AIDS figyelemfelkeltő kampányát. Idén egyórás dokumentumfilmet mutatnak be Kelly Rowland énekesnő (a Destiny’s Child alapító tagja) vezetésével.

A zenecsatorna 1998-ban indította „Staying Alive” (Maradj életben) című sorozatát, melynek keretében filmekkel, versenyekkel és hírességek szerepeltetésével igyekeznek felhívni a fiatal generációk figyelmét a HIV és AIDS veszélyeire, illetve arra bátorítani őket, hogy beszéljenek minderről.

Az MTV azt is bejelentette, hogy 2009-ben Travis McCoy, a Gym Class Heroes hip-hop együttes énekese lesz a Staying Alive Foundation (Maradj Életben Alapítvány) nagykövete. Többek között olyan sztárok, mint Beyonce, Mary J Blige, Justin Timberlake és Sean "Diddy" Combs is kölcsönözték már nevüket a kampányhoz az elmúlt évtizedben.