Nem mindig a másik a hibás!

Nyilvánvalóan különbözünk egymástól, ám az, hogy milyen emberekkel létesítünk párkapcsolatot, milyen emberrel lépünk esetleg életszövetségre, alapvetően sorskönyvünk által meghatározott. Eric Berne, a tranzakcióanalízist megalapító pszichiáter megfigyelése szerint a házasságok túlnyomó többsége létre sem jöhet, ha nincs sorskönyvi egyezés.

2011. szeptember 27., 13:35

Akit egész életében elnyomtak, az ösztönösen olyan párt választ magának, aki vagy elnyomja őt, vagy akivel együttesen élheti át az elnyomatás érzését – semmiképpen sem olyat, aki önmagáért szereti, elfogadja őt. Egy domináns hím nem választ autonóm személyiséget, hanem vagy olyat, akit leigázhat, vagy olyat, akivel közösen igázhatnak le másokat. És aki a szabadságot kedveli, természetesen olyan társhoz vonzódik, akinek legalább akkora a szabadság iránti igénye, mint neki, hiszen képtelen lenne együtt élni valakivel, aki folyton alá akarna rendelődni neki, vagy épp ellenkezőleg: korlátozni szeretné a vágyai kibontakoztatásában.

A párkapcsolatok létrejöttekor az emberek együtt mesélik tovább történetüket. Félreértés ne essék: a „házsártos agresszor”, vagy a „durva, részeges fráter” ugyanazon személy, aki a kapcsolat kezdetén a bájos tündér vagy a humoros fiatalember volt, azzal a különbséggel, hogy a kapcsolat elején még partnerünk előnyös tulajdonságaira koncentrálunk. Persze már akkor is észrevehetnénk, hogy a Jóska szeret iszogatni, vagy a Manci néha olyan csúnyán letorkol.

Aztán a párkapcsolati sorskönyvek előrehaladásával egyre több negatív személyiségelem kerül a figyelem középpontjába s egyre több lesz a durva megnyilvánulás.. Bármennyire is sorskönyv-vezérelt az élet, az automatizmusok fátyla mögött feldereng az autonómia iránti vágy – a spontán, őszinte megnyilatkozások vonzalma, az ismétlődésekből való kilépés óhaja. S a sorskönyvi működés összeütközésbe kerül e vággyal, aminek sokszor hangos csattanója a válóperes tárgyalótermek falai között visszhangzik.

A teljes cikket elolvashatja a Mindennapi Pszichológia 2011. 4. számában.