Mennyire érdekel minket a HIV-fertőzés?

A világ iparilag legfejlettebb államainak címzett segélykéréssel fejeződött be pénteken Mexikóvárosban a 17. AIDS-világkonferencia. A hatnapos tanácskozás résztvevői ugyanis megállapították, hogy történt ugyan előrelépés a HIV-vírussal fertőződött beteg gyógyításában, de főleg anyagi gondok miatt, még mindig sok rászoruló nem kapja meg a szükséges ápolást.

2008. augusztus 9., 08:23

Ezért a 190 országból érkezett 24 ezer küldött kérte a G-8-as országcsoport tagállamait: tegyenek eleget pénzügyi kötelezettségeinek, hogy lehetővé váljék annak a 2006-ban megfogalmazott ENSZ-kitűzésnek a teljesítése, amely szerint 2010-re az összes HIV-fertőzött megfelelő orvosi ellátáshoz juthasson, írja az MTI.

A világkonferencia zárónapján Michel Kazatchkine, az AIDS, a tüdőbaj és a malária elleni harc világalapjának francia elnöke, nemzetközileg elismert immunológus több ezres hallgatósága előtt azt hangoztatta: "az AIDS ellen folytatott küzdelmünkkel az egészség megóvásának és a igazságosságnak legdinamikusabb mozgalmát indítottuk el". Ezt követően azonban sajnálkozással állapította meg, hogy a G8-as csoport eddig mindössze csak az általa beígért pénzösszeg egyharmadát szentelte a világméretű betegség elleni harcra.

A Távirati Iroda úgy tudja, jelenleg 33 millió HIV-vírussal fertőzött ember tartanak nyilván a világon. Közülük 10 millióan kényszerülnek orvosi kezelésre, de csak 3 millió beteg részesülhet ebben.

A legközelebbi AIDS-világkonferenciát Bécs rendezi meg.