Még a GPS-t is megzavarhatja a klímaváltozás
Az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt a következő ötven évben további egy kilométert zsugorodhat.
Az Environmental Research Letters című tudományos lapban a szakértők azt írták, hogy 1980 és 2018 között mintegy száz métert zsugorodott a sztratoszféra, és ez a csökkenés nagyobb lesz a következő évtizedekben.
A troposzféra a légkör legalsó szintje, amely a Föld felszínétől a sztratoszféráig húzódik. A két terület közötti határréteg a tropopauza, amely a sarkvidéki régiók felett mintegy nyolc kilométeres, az Egyenlítőnél 16 kilométeres magasságban helyezkedik el. Ez a troposzféra vált egyre melegebbé az egyre növekvő üvegházhatás miatt, és a Föld melegedése miatt kitágult. Ezen adatok alapján jutottak arra a szakemberek még a kétezres évek elején, hogy az átlagosan 40 kilométer vastag sztratoszférának össze kell húzódnia.
A zsugorodás hátterében valószínűleg a széndioxid-kibocsátás hatása áll, amely a troposzférában melegedést, a sztratoszférában lehűlést okoz. A szén-dioxid koncentrációjának növekedéséhez hozzájárul az ózonréteg elvékonyodása is, így ez a két hatás együtt okozza azt, hogy a sztratoszféra hőmérséklete az elmúlt három évben három Celsius fokot csökkent.
A tudósok szerint a klímaváltozás hatásai közé be kell vonni a sztratoszféra nagyságának változásait is, mert véleményük szerint ennek a jelenségnek kézzelfogható következményei lehetnek: a légköri rétegek eltolódása miatt a műholdak élettartama és röppályája is megváltozhat, a rádiósugarak kiterjedésére gyakorolt hatása miatt pedig például a GPS-eszközök pontosságát is befolyásolhatja.
(Kiemelt kép illusztráció: SKU/Science Photo Library/AFP)