Saját agyával mozgatott robotkezet egy majom Kínában

A disztópikus kísérlettel már az amerikai oligarcha, Elon Musk is próbálkozott, de neki csak az állatkínzás sikerült.

2023. május 8., 16:54

Szerző:

A 444.hu adott hírt arról, pekingi kutatók állítása szerint a történelemben először hajtottak végre majmokkal sikeres agy-számítógép interfész (BCI) kísérletet. Ennek során Ma Jungcsie idegsebész és kutatócsoportja a kísérleti majom agyában keletkező impulzusokat számítógép által is értelmezhető elektromos jelekké alakította át.

Az impulzusokat egy, a majom agyába intervenciós technológiával beültetett elektroencefalográfot használtak, amelynek segítségével az egy robotkezet is mozgatni tudott. A pekingi idegsebészek kiemelték egyrészt, hogy a kutatással megelőzték az Egyesült Államokat, másrészt pedig azt, hogy a sikeres kísérlet reményt nyújt arra, hogy az úgynevezett motoros diszfunkciótól szenvedők ismét használni tudják végtagjaikat.

A kutatócsoport szerint a sikeres kísérletet követően a technológiát még legalább öt évig, kísérleti fázisban kell tesztelni és tökéletesíteni a szélesebb körű használat előtt. Korábban Elon Musk amerikai tech-oligarcha saját fejlesztésű, majmok agyába ültethető interfészen, a Neuralinken dolgozott, ám ezek a kísérletek nemcsak sikertelennek, de az állatok számára súlyos szenvedéseket és halált okozónak is bizonyultak, így ez a fejlesztés hamar abbamaradt.

(Kiemelt kép: illusztráció. Fotó: Fotó: Maxime Gruss / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)