Majdnem természetes, de mégsem

Folyamatosan termel kémcsőben vörösvértesteket és egyfajta fehérvérsejtet az a mesterséges csontvelő, melyet amerikai kutatók állítottak elő a Michigani Egyetemen. A fejlesztés célja elsősorban gyógyszerek laboratóriumi tesztelése és az immunrendszer működésének, hibáinak tanulmányozása - írja az EurekAlert című amerikai tudományos portál.

2008. december 23., 15:05

Az anyag olyan háromdimenziós vázon termelődik, amely az emberi testben lévő csontvelőt előállító szöveteket utánozza - mondta Nicholas Kotov kutatásvezető. A csontvelőt nem kívánják transzplantációra használni, laboratóriumi kísérleteket terveznek vele, amint az a Biomaterials című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban olvasható.

"Ez az első sikeres mesterséges csontvelő, a valódi csontvelő két alapvető funkciójával. Vörösvértesteket és B-sejteket állít elő" - magyarázta Kotov. A fejlesztés alapja az a háromdimenziós, pórusos váz, melyet áttetsző polimerből állítottak elő. A polimerbe apró gömböcskéket kevertek a fejlesztők, majd megolvasztották, végül megszilárdulása után megfelelő oldószerrel kioldották a gömböcskéket, így jött létre a váz tökéletes geometriájú pórusos szerkezete. Ezt követően népesítették be a vázat a megfelelő szövetalkotó vérképzőszervi sejtekkel, írta az MTI.

"Bizonyos őssejtek, melyek nélkülözhetetlenek az immunvédelemben és a vérképzésben, képesek hatékonyan növekedni, osztódni és átalakulni ezen a vázon, annak köszönhetően, hogy pórusai nagyon hasonlóak a természeteshez" - magyarázta Kotov. A kutatók egy influenzavírussal demonstrálták a mesterséges csontvelő hatékonyságát: a természetes, emberihez hasonló immunválaszt kapták.