Közeleg az új médiatörvény: megszűnik az ORTT, eltűnnek a kuratóriumok?

Lehet, hogy megtörténik a csoda és több mint egy évtized után módosítani tudják az elavult és minden irányból bírált médiatörvényt. Hírek szerint számos fontos kérdésben már egyetértés született a pártok között, így egyebek mellett arról, hogy megszűnnének a jelenlegi irányító illetve felügyelő szervek. Végre szabályoznák a technikai fejlődéssel teret nyert új médiumok működésének kereteit is.

2008. november 4., 14:34

Lapértesülés szerint jól halad az új médiatörvény-tervezet előkészítése a pártok közötti egyeztetésen. A fő hangsúlyt a jövőben a piacfelügyelet és a tartalomkontroll kapná, elsősorban a szabályok betartatását, a vállalt feladatok és a működési feltételek végrehajtását ellenőriznék. A tervezet szerint a jelenlegihez képest bővülne az Országos Rádió és Televízió Testület tervezett utódja, a Nemzeti Médiahatóság jogköre.

Az egyik legjelentősebb változás a közszolgálati médiumoknál várható. A tervezet szerint három - Magyar Televízió, Magyar Rádió, Duna Televízió - közszolgálati részvénytársaságot hoznának létre. Ezeket egy-egy vezérigazgató irányítaná majd, mindhárom médiumot egy Tulajdonosi Vagyonkezelő Testület ellenőrizné, a kuratóriumok megszűnnének. A pénzügyi háttér biztosítására a Közszolgálati Tanácson keresztül finanszíroznák a közszolgálati rt.-ket.

Egyre többen kifogásolják, hogy az újonnan előretörő médiumokra az eddigi szabályok nem vonatkoznak. Ezért az új törvény kiterjedne a mobiltelefonokon keresztüli műsorszórásra, azaz a mobiltévézésre és az internetezésre is. Az internetes oldalak ellenőrzésére leginkább a médiaszolgáltatók, azaz a kereskedelmi, közszolgálati rádió és televíziós csatornák számíthatnak az új törvény tervezete szerint. Arról nincs hír, mikor készül el a törvényjavaslat és mikor kerülhet a parlament elé.

Az ORTT egyébként ma jelentette be, hogy nyilvánosságra hozza honlapján az ülésein elhangzottakat. Annak érdekében, hogy működéséről a nyilvánosság teljes körűen tájékozódhasson, november elejétől a tanácskozások hangfelvétele alapján szó szerinti jegyzőkönyveket készítenek, amelyekből publikálás előtt kiveszik a törvény által védett adatokat. Ezután a jegyzőkönyvek a honlapon bárki által hozzáférhetőek lesznek. Egyelőre nem tudni, hogy a dokumentumok pontosan mikortól olvashatók az internetes oldalakon.