Kicsírázott Matuzsálem, a kétezer éves datolyamag
A tudósok csütörtökön bejelentették: szénizotópos vizsgálat bizonyította, hogy a Biblia legidősebb pátriárkájáról Matuzsálemnek elnevezett mag nagyjából egyidős a modern időszámítással. A datolyamag ezzel a legidősebb mag, amelyet sikerült kicsíráztatni - mondta Szára Szallon, a jeruzsálemi Hadassza Orvosi Központ munkatársa, a kutatócsoport vezetője -- számol be az MTI.
A tudósok csütörtökön bejelentették: szénizotópos vizsgálat bizonyította, hogy a Biblia legidősebb pátriárkájáról Matuzsálemnek elnevezett mag nagyjából egyidős a modern időszámítással. A datolyamag ezzel a legidősebb mag, amelyet sikerült kicsíráztatni - mondta Szára Szallon, a jeruzsálemi Hadassza Orvosi Központ munkatársa, a kutatócsoport vezetője.
A mag egy júdeai datolyapálma "gyermeke". Ezt a pálmafajt valaha végig a Jordán folyó partjai mentén termesztettek, de már évszázadokkal ezelőtt kipusztult - írják a biológusok a Science című folyóiratban megjelent tanulmányukban. A Maszada-erődben, Heródes király I. században épült, a Holt-tengerre néző téli palotájában számos magját találták meg. (Az erődítmény történelmi nevezetessége, hogy több száz, a rómaiak ellen lázadó zsidó foglalta el a Zsidó Háború idején és az utolsó emberig védelmezte a túlerővel szemben, amely végül Kr. u. 67-ben felülkerekedett.)
Szallon, aki korábban már számos alkalommal tett kísérletet ősi magvak kicsíráztatására, ám mindeddig sikertelenül, örömmel állapította meg: "Ez a mag megeredt". A korábbi eredménytelenség miatt a kutató kezdetben kétségbe vonta, hogy a szárba szökkenő mag is olyan öreg, mint a körülötte találtak.
"Amikor először próbáltuk meghatározni a korát, nem tudtunk anyagmintát venni a maghéjból. Aztán később átültettük a csemetét, és akkor megtaláltuk a gyökerek között a héj néhány olyan darabját, amely alkalmas volt a szénizotópos vizsgálatra" - magyarázta. A vizsgálat kimutatta, hogy a csírázó mag is kétezer éves, valamint azt is, hogy genetikai állományának fele egyezik meg a mai datolyákéval.
Ha a jelenleg másfél méter magas pálma nőivarú, akkor sokat segíthet abban, hogy újjáéledjen a Jordán völgyének egykor uralkodó faja - tette hozzá Szallon.
A júdeai pálmát a bibliai időkben nem csak szépségéért tisztelték, hanem gyógyító hatásáért is: a néphit szerint számos betegség esetében hatékony, a szívproblémáktól a székrekedésig.