Hogyan hozzunk le a hatodikról egy három mázsás beteget?

Szokatlan eseménynek lehettek tanúi a budapesti III. kerületben e hónap elején. A tűzoltóknak daruskocsival kellett kiemelniük egy túlsúlyos, háromszáz kilós nőt saját lakásának ablakán keresztül. Utánajártunk, hogyan zajlott az esemény és mennyiben „rutinmunka” az ilyesmi.

2008. június 16., 17:44

A mentősöknek kellett volna szállítaniuk a hölgyet, aki tekintélyes tömege miatt képtelen volt saját lábára állni – ilyen testsúly ágyhoz kötött életformát jelent. Lehetetlen lett volna négy-öt kollégának hordágyon levinni a nőt, ezért az ilyenkor bevett megoldáshoz folyamodtak: hívták a tűzoltókat.

– Természetes a segítségnyújtás a különböző szervek között, hiszen a mentőknek és rendőröknek gyakran nincs megfelelő járművük vagy eszközük egy-egy probléma megoldásához – meséli megkeresésünkre Jekelfalussy Tibor, nyugalmazott tűzoltó alezredes, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság kommunikációs osztályának munkatársa. – Nem beszélünk egyedi esetről, hiszen évente több alkalommal is segédkezünk túlsúlyos beteg szállításánál.

De hogy miért az ablakon keresztül?

– Mivel a páciens fekszik, a liftbe nem férne be. Ilyen esetben mindig az ő szempontjai szerint kell mérlegelni, a lényeg, hogy számára kényelmes legyen. Ha daruval kiemeljük, az a leggyorsabb és legkönnyebb megoldás – mondja Jekelfalussy.

– Sajnos a budapesti liftek kilencvenöt százaléka alkalmatlan, túl szűk ahhoz, hogy egy hordágyas beteg elférjen benne – panaszolja Repper Regina, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs munkatársa. – Választhatunk: vagy a szűk lépcsőházakban forgolódunk a beteggel, vagy, ha állapota engedi, valahogy mégiscsak a liftben szállítjuk, hordágy nélkül esetleg. Ha nincs más lehetőség, szólunk a tűzoltóknak. Ők egyébként teljesen baráti alapon segítenek ilyen esetben, hiszen semmi sem kötelezi őket erre.

Felmerül: milyen lehet emeletnyi magasságban, egy daruhoz erősítve függni, nincs-e tériszonya a páciensnek? Repper Regina szerint:
– Elképzelhető, hogy van neki. Ennek ellenére az ő szempontjából még mindig ez a legjobb megoldás.

Laikus számára sokkolóan hangzik a három mázsás testtömeg, azonban figyelembe kell vennünk, hogy az ilyen állapot elérése nem pusztán az alany hibája.
Sok múlik az öröklött hajlamon, mely (a genetikai meghatározottságtól is függő alapanyagcsere sebesség révén) befolyásolhatja a testsúly alakulását – áll Szász-Győző Zsuzsanna dietetikus, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége munkatársának hozzánk eljuttatott közleményében.